İleri dönüşüm (Upcycle) yöntemiyle kadınlara giysilerden yeni ürün geliştirme becerilerinin kazandırılması (Ankara-KEÇMEK örneği)
Gaining skills of new product development from clothes to women via Upcycle method (The case of Ankara-KECMEK)
- Tez No: 588715
- Danışmanlar: PROF. DR. NEŞE YAŞAR ÇEĞİNDİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışma kullanılmayan giysileri, yaratıcı aktiviteler yoluyla yeniden kullanıma kazandırarak hem sürdürülebilirliğe hem de bireylerin yaratıcılığını geliştirmeye katkı sağlamayı planlamaktadır. Araştırma, bireylerin çevre bilincini oluşturma, tasarım uygulamalarıyla kendi problemlerini tanımlama, problemi çözme ve geliştirmeleri açısından tasarım tabanlı bir araştırmadır. Araştırma evrenini Ankara ili Keçiören ilçesi Yunus Emre Kültür Merkezi'nde yer alan Keçiören Meslek Edinme Kurslarına (KEÇMEK) devam eden kadınlar; amaçlı örneklemi ise evrenden seçilen ve temel düzeyde dikiş teknikleri bilgisine sahip olan çalışmaya gönüllü katılmayı kabul eden 10 kadın oluşturmaktadır. Tasarım tabanlı araştırmada, atölyede yapılan yaratıcı aktivitelerin, bireylere kazandırdıklarının ölçülmesi ve değerlendirilmesi için iki farklı türde veri toplama tekniği kullanılmıştır. Bu amaçla ilk olarak katılımcılarla yüz yüze yapılan görüşmeler, içerik analizi ile çözümlenmiştir. İkinci olarak, atölye uygulamalarıyla elde edilen ürünlerin, yaratıcılık, kullanışlılık ve satılabilirlik özellikleri üzerinden katılımcıların beklenen beceri (psikomotor hedeflere) düzeyine erişip erişmedikleri Bloom'un tam öğrenme modeli referans alınarak performans/ürün değerlendirme ölçeğiyle ölçülmüştür. Değerlendirmeler, her bir ürün üzerinden, iki farklı öğretici tarafından ayrı ayrı yapılmıştır. Uygulamalar sonucu oluşturulan yeni ürünlerin katılımcılarda, atığı ortadan kaldırarak çevreye karşı sorumluluk duygusunu artırdığı; ileri dönüşüm yöntemi ile üretilen giysinin kullanım alanının genişletilmesiyle özgün, işlevsel fikirler üretmelerine ve yaratıcılıklarına katkı sağladığı gözlenmiştir. Öğreticilerin performans/beceri değerlendirme sonuçlarına göre katılımcıların başarı genel puan ortalamalarının 84 ile yeterli öğrenme düzeyinin üstünde gerçekleştiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it is planned to contribute both to sustainability and to improve the creativity of individuals as re-using obsolete garments through creative activities. The study is a design based study in terms of raising environmental awareness in individuals, defining their own problems with design applications, solving and developing the problems. The universe of the study consists of women attending Kecioren Vocational Training Courses (KEÇMEK) in Yunus Emre Cultural Center in Kecioren district of Ankara, purposive sampling consists of 10 women selected from the universe of study and had basic knowledge of sewing techniques and accepted to participate in the study voluntarily, who were. In the design-based study, two different types of data collection techniques were used to measure and evaluate the gains of individuals due to creative activities in the workshop. For this purpose, firstly face-to-face interviews with participants were analyzed by content analysis. Secondly, whether the participants achieved the expected skill level (psychomotor goals) on creativity, usability and salability specifications of the products obtained through workshop applications was measured by performance/product evaluation scale based on Bloom's full learning model. Evaluations were made separately for each product by two different tutorials. It has been observed that new products created as a result of applications increase participants' sense of responsibility towards the environment as eliminating waste and by expanding the usage area of garment produced by upcycle method contribute to their creativity, unique and functional idea generating. According to the performance/skill evaluation results of the trainers, it was seen that the average achievement score of the participants was 84 and came off above the adequate learning level.