Günümüz çağdaş Türk sanatında atık malzemelerden nesnenin sürdürülebilir sanat eserine dönüşüm süreci / asamblaj
In today's contemporary Turkish art transformation process of object from waste materials into sustainable work of art / assembly
- Tez No: 879267
- Danışmanlar: PROF. AYHAN ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
20. yüzyıldan itibaren endüstrinin gelişip büyümesiyle üretim tüketim dengesi içinde ileri dönüşüm ve geri dönüşüm nesnelerinin günlük hayatımızda yer edinmesi sonucunda çağdaş sanatçıların büyük bir kısmı eserlerini tasarlarken atık malzemelerden faydalanarak iki boyutlu kolaj sanat ürünleri ile üç boyutlu buluntu nesnelerden faydalanarak asamblaj eserleri çalışmalarına önem vermeye başlamışlardır. Atık malzemelerin artık kullanılamaz hale gelmesiyle ve nesnelerin doğada dönüşüm süreci içerisine girmeye başlamasıyla çöp kavramı sorunlarıyla birlikte çözümler arayışı içine gidilmeye çalışılmıştır. Bazı sanatçılar, eserlerinde kavramların ifade edilmesine katkı sağlayan ve kendi anlatım tasarımlarıyla sanat olgusunun anlam kazanmasına ve hızlanmasına yardımcı olan atık nesneler veya atık malzemeleri kullanmaya daha fazla önem vermişlerdir. Modern sanatta sanatçıların kolaj ve asamblaj sanat ürünleri ile hem çevre sorununa hem de atıkların dönüştürülebilmesi döngüsüne katkılar sağlayacağı düşünülmektedir. Bu yenilikçi çözümlerin yaşamda yer alan tüm canlılara ve türlere bir çözüm sunarak modern bir bakış açısı sunduğunu görebilmekteyiz. Bu araştırma konusuyla ileri dönüşümcü (upcycle) ve geri dönüşümcü (recycling) yöntemiyle modern sanatın içinde yer edinmiş önemli sanatçıların eser oluşturma süreçleri konusu incelenmiş, dönüştürülebilir atık nesne ve malzemelerden eserler yaratan sanatçıların eserleri konularıyla ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
As a result of the development and growth of the industry since the 20th century, and because of upcycling and recycling objects gaining a place in our daily lives within the production-consumption balance, most of the contemporary artists began to give importance to assemblage works by making use of two-dimensional collage art products and three-dimensional found objects, using waste materials while designing their worksAs waste materials became unusable and objects began to enter the process of transformation in nature, efforts were made to seek solutions to the problems of the concept of garbage. Some artists have given more importance to using waste objects or waste materials that contribute to the expression of the concepts in their works and help to give meaning and accelerate the art phenomenon with their own expressive designs. It is thought that in modern art, artists will contribute to both the environmental problem and the waste recycling cycle with collage and assemblage art products. We can see that these innovative solutions offer a modern perspective by offering a solution to all living creatures and species. With this research topic, the creation processes of important artists who took part in modern art with upcycle and recycling methods were examined, and the works of artists who created works from recyclable waste objects and materials were discussed in detail.