Örgüt içi inovasyon tetikleyicilerinin yönetim inovasyonu yaratma üzerine etkileri
The effects of innovation drivers within the organization to create management innovaiton
- Tez No: 588716
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU ARACIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Günümüz işletmeleri için inovasyon stratejik bir öneme sahip olmuştur. İnovasyon faaliyetlerinin yarattığı rekabet avantajı ile kısa sürede işletmelerin tüm fonksiyonlarına adapte edilmeye başlamıştır. Bu kapsamda inovasyonların ürün ve hizmet odaklı olabileceği gibi pazarlama, süreç veya örgütsel odaklı oldukları da görülebilmektedir. Teknoloji ve ürün odaklı inovasyonların kısa zamanda taklit edilebilmesi ve ömürlerinin kısa olması, işletmeleri kolayca taklit edilemeyecek ve uzun ömürlü inovasyonlar ile rekabet etmeye yönlendirir. Yönetim inovasyonu ise ürün veya hizmet inovasyonuyla karşılaştırıldığında; örgüt dışında avantaj sağlayacak, örgüt içi faaliyetlerin verimliliği ve etkinliği arttıran işlemsel ve yönetsel süreçlerdeki yenilikler olarak tanımlanmaktadır. Genel olarak yönetim inovasyonunun, örgüt yapısı dahil pek çok alanda getirdiği değişimle işletme verimliliğini ve etkinliğini arttırdığı belirtilmektedir. Bu çalışmanın amacı, işletmeler için stratejik önem taşıyan yönetim inovasyonu faaliyetlerinin örgüt içerisinde nasıl görüldüğü ve değerlendirildiği, örgüt kültürünün, örgüt yapısının ve örgütteki iletişim düzeyinin inovasyon ile etkileşimi ve yönetim inovasyonun ortaya çıkısında örgüt içi inovasyon tetikleyicilerinin rollerinin analiz edilmesidir. Araştırmada nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırmaya ilişkin veriler Türkiye'de faaliyet gösteren alman bir lojistik firmasının üst düzey yöneticilerinden çalışan düzeyine kadar toplamda 18 kişi ile yapılan yüz yüze görüşmeler sonucu elde edilmiştir. Araştırma kapsamında yönetim inovasyonu faaliyetleri ve bu faaliyetlerinin örgüt içerisinde hangi faktörlerle etkileşimde olduğu ve hangi faktörlerden etkilenerek ortaya çıktığı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, innovation has strategic importance for the organizations. Innovation activities began to be adapted to all business function in a short time that creates competitive advantage. In this context, besides product or service innovation; innovation can be seen also marketing, process, or organizational. Technology and product innovations can be imitated as soon and they have short-life circles. So, companies must focus on compete with businesses that cannot be imitated easily and long-lasting innovation. Management innovation; as compared with product or service innovations that are introduced for use by or to serve external constituents, typically aim to increase efficiency and effectiveness of the internal organizational operating and administrative processes. The aim of the research is analyze how innovation activities are seen in the organization by all levels of employees, interaction in between innovation and organizational structure, culture and communication and the effects of the innovation drivers within the organization to create management innovation. Qualitative research method was used in the research. The data were obtained by conducting face-to-face- semi-structured interviews with the 18 employees (from top management to employee levels) of innovative German logistic company who is operating in Turkey. In this context, management innovation activities and the which innovation drivers are effect the creation of management innovation were examined.