Rat kafa travması modelinde beta amiloid prekürsör protein ve nöroglobin düzeylerinin araştırılması
Anaylising of Neuroglobin and Beta Amyloid Precursor Protein Quantitative in Rat Head Trauma Modeling
  1. Tez No: 588734
  2. Yazar: SEDA ÖZKUL
  3. Danışmanlar: PROF. BERRİN İMGE ERGÜDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Adli Tıp Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Kafa travması ve buna bağlı olarak gelişebilen TBH toplumda genç nüfus arasındaki mortalitenin ve morbiditenin önde gelen nedenlerini oluşturmaktadır. TBH sonrası darbenin şiddetine bağlı gelişen klinik bulgular ve semptomlar hastalığın seyrini öngörebilmek için yeterli değildir. Ancak son zamanlarda nörona özgü biyobelirteçler üzerine yapılan çalışmalar umut verici olmuştur. Nöroprotektif proteinler olarak bilinen -APP ve Ngb proteinleri biyobelirteç olma özelliği gösteren proteinler arasındadır. Bu çalışmada kafa travması oluşturulmuş ratların beyin dokuları ve serum örneklerinde β-APP ve Ngb konsantrasyonlarındaki değişikliklere bakılarak, bu parametrelerin travmanın erken döneminde prognoz tayinine yardımcı olabilirliği araştırılmıştır. Çalışmada her bir grupta 10 adet olmak üzere toplam 50 adet erkek wistar albino rat kullanılmıştır. Travma sonrası geçen süre açısından ratlar sham, 20. dakika, 3. saat, 24. saat ve 96. saat olmak üzere beş gruba ayrılmıştır. Ratlara orta şiddette kafa travması modeli uygulanmıştır. Her bir gruptan alınan serum ve beyin doku örneklerinde Ngb ve B-APP konsantrasyonları ELISA yöntemi ile ölçülmüştür. Ayrıca beyin dokusu örneğinde Ngb ve B-APP protein ekspresyonu immunhistokimyasal yöntemle araştırılmıştır. Elde ettiğimiz Ngb ve -APP konsantrasyonları ile kafa travması oluşturulan gruplar arasında istatistik açıdan anlamlı bir fark olmadığı saptanmıştır (p>0,001).
Özet (Çeviri)
Head trauma, and traumatic brain injury (TBI) which may resulted from head trauma are among the leading causes of mortality and morbidity among young people in the community. Clinical signs and symptoms which develop according to the severity of stroke after TBI are not sufficient enough to predict the prognosis. However, recent studies on neuron-specific biomarkers have been promising. -APP and Ngb proteins, known as neuroprotective proteins, are among the biomarkers which have biomarker ability. By analysing the changes in b-APP and Ngb concentrations in the cerebral tissues and serum samples of the rats exposed to head trauma, this study examines whether these parameters could be helpful in determining prognosis in the early stage of brain trauma. In the study, a total of 50 male Wistar albino rats were used, and every group involved 10 rats. The rats were divided into five groups based on the time elapsed after the head trauma as a sham, 20. minutes, 3. h, 24. h and 96 hours. Moderate head trauma model was applied to the rats. Ngb and b-APP concentrations in serum samples and brain tissues collected from each group were analysed by using ELISA technique. In addition, Ngb and b-APP protein expression was analysed in brain tissue sample with Immunohistochemistry method. There was no statistically significant difference between Ngb and b-APP concentrations and head trauma groups (p> 0.001).