Kurân'da tehdit içeren âyetler -A'râf sûresi örneği-
The werses containing threat in Quran- İn sûrah al-A'râf
- Tez No: 588747
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURHAN BALTACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Kur'ân-ı Kerîm insanlara hitap ederken muhatapları üzerinde etkili olabilmek için çeşitli üslûplar kullanmıştır. Bu üslûplardan biri de Allah'ın emirlerini yapma ve yasaklarından kaçınma noktasında gafil olan insanın ihmalkâr davranması nedeniyle kullanılan tehdit üslûbudur. Kur'ân'da insanlar tüm duyu organlarına hitap edilerek tehdit edilmiştir ki, akıl ve irade sahibi olan insan bu nimetlerini doğru yolda kullanarak hataya düşmekten kurtulabilsin. Çalışmamız giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde çalışmanın konusu ve amacı, yöntemi ve kaynaklarına değinilmiştir. Birinci bölümde öncelikle tehdit kavramı ve kapsamı ortaya konulmaya çalışılmıştır. Sonrasında Kur'ân'da tehdit içeren kelimelerden tehditin anlam alanına giren kelimeler ve tehdit kelimesiyle yakın anlamlı kelimeler incelenmiştir. İkinci bölümde ise, A'râf sûresinde tehdit içeren âyetler tesbit edilerek değerlendirmesi yapılmıştır. Bu âyetler ise, dünyevî ve uhrevî tehditler olarak tasnife tabi tutularak açıklanmaya çalışılmıştır. Çalışmamız, araştırmada ulaşılan sonuçların yer aldığı sonuç bölümü ile noktalanmıştır.
Özet (Çeviri)
While the Qur'an addresses people, it has used various methods to be effective on their interlocutors. One of these styles is the threat style that is used because of the negligence of the man who has been negligent in obeying the commands of Allah and avoiding his prohibitions. In the Qur'an, people are threatened by addressing all sense organs so that a person with wisdom and will will be able to get rid of falling into trouble by using these blessings in the right way. Our study consists of two parts. The subject of the study and its purpose, method and resources are mentioned in the introduction. In the first part, the concept of threat and its scope has been tried to be put forward. Afterwards, the words that are within the meaning of the threat from the words containing the threat in the Qur'an and the words that are close to the threat word have been examined. In the second chapter, the threat-like verses were determined and evaluated during the Araf Surah. These ayahes were tried to be explained by subjecting them as worldly and otherworldly threats. Our study was concluded with the conclusion of the results obtained in the research.