6698 sayılı kişisel verilerin korunması kanunu kapsamında işçinin kişisel verilerinin korunması
Protection of personal data of employees under the scope of personal data protection law no. 6698
  1. Tez No: 718896
  2. Yazar: YILDIZ GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP ŞİŞLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışma, bizi biz yapan tüm bilgilerin korunmasına özgülenmiştir. Gelişen teknoloji, interaktif ağların çoğalması, sosyal medyanın hayatımızın büyük bir bölümünü oluşturması ile işlem yaparken tarafımıza ait tüm veriler işlem yaptığımız kamu kurum ve kuruluşları ile özel kurumlar yahut gerçek kişiler tarafından kaydedilmektedir. Bu da bizi biz yapan bilgilerin açıkça tehdit altında kalmasına sebebiyet vermektedir. Açık tehdit altında kalan bir grup ise işçilerdir. Özellikle iş sözleşmesinden kaynaklanan işverene bağlılıkları nedeniyle işçilerin toplanan, kaydedilen ve kullanılan bilgileri kolay erişilebilirdir. Bu nedenle bu bilgilerin hukuka uygun olarak elde edilmesi ve korunması gerekmektedir. Kural olarak, işçinin açık rızasının alınmadığı hallerde kişisel verisinin işlenmesi mümkün değildir. Ancak bazı durumlarda açık rıza şartı aranmadan yasal bir dayanak doğrultusunda veya meşru bir hakkın temini için kişisel veri işleme faaliyeti yapılması mümkündür. Bu noktada işçinin kişisel verilerinin korunması esas alınarak hareket edilmeli ve dürüstlük kuralına aykırı, ölçüsüz kişisel veri işleme faaliyeti yapılmamalıdır; aksi halde işverenler çeşitli yaptırımlarla karşı karşıya kalacaktır. Tezimizde kişisel veri tanımı ve unsuları ile işçinin kişisel veri tanımı açıklanarak işçiye ait kişisel verilerin korunması hukukunun gelişimi, ulusal ve uluslararası mevzuatlardaki yeri anlatılacaktır. İşverenler tarafından kaydedilen kişisel verilerin toplanma ve işlenme şekli, nelere haiz olması gerektiği, işverenlerin verileri korurken nelere dikkat etmesi gerektiği gibi sorulara 6698 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında cevaplar aranacaktır. 6698 Sayılı KVKK hükümlerinin ulaşamadığı noktalarda ise Anayasa, Türk Medeni Kanunu, Türk Borçlar Kanunu, Türk Ceza Kanunu ile İş Kanunu ve uluslararası mevzuatlar incelenecektir. Günden güne farklılaşan ihtiyaçlar doğrultusunda işçinin kişisel verilerinin korunmasına ışık tutularak 6698 Sayılı KVKK hükümleri hakkında değerlendirmeler yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
The current study is allotted to all knowledge which makes us who we are. All data belonging to us are being recorded by public and private institutions, organizations, or real persons with the advancing technology and as the social media role. This information threatens all of the information that defines us. Working class is under threat. Especially due to their commitment to the employer, the contract's obligation, workers information easily accessible and recorded. Therefore, law must protects this information. It's not possible to process those data unless the explicit consent is given by the worker. However, in accordance with law, it's able to process those information without the explicit consent. In this case it is necessary to act on the basis of the protection of the personal data and excessive personal data processing shouldn't be execute against the good faith's rules, otherwise employer will face various sanctions. In the current thesis, the personal data of the worker and its elements will be defined, and the development of the law on the protection of personal data of the worker and its place in national and international legislation will be explained. In this sense, the provisions of the Constitution, various law related to the labor law will be discussed as the legal national regulations for the protection of the personal data of the worker in labor relations. Then, Law no. 6698, will be discussed. In order to daily differents needs, evaluations will be made in the provisions of the Law no. 6698.