19. ve 20. yüzyıl ütopyalarının mimari kavramlar üzerinden incelenmesi
Analyse of the 19th and 20th century utopias through thearchitectural concepts
- Tez No: 588773
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLDEHAN FATMA ATAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bina Bilgisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Antik çağlardan günümüze değin yüzyıllar boyunca, dünyanın birçok bölgesinden toplumlar mutluluk, sağlık, refah, başarı kısacası ideal yaşam arayışında olmuştur. Yönetimden eğitime, üretimden tüketime ve kentlerden devletlere kadar birçok başlığın inanç, ideoloji ve hayal gücüyle harmanlandığı bu ütopyalarda idealin olanın tanımı yapılarak bir“yeryüzü cenneti”ortaya konulmuştur. Bu ütopyalar, ideal toplumların özellikleriyle detaylandırılmış oldukları kadar ideal toplumların yaşayacakları ideal mekanları da vitrinlerine yerleştirmişlerdir. Mutlu insanların yaşayacağı bu ideal mekanlar, mimarlık ve kentsel detaylarla birlikte mimari ütopyalar olarak tanımlanacak ürünler olmuştur. Süreç içerisinde birbirlerinden etkilenerek ilerleyen ütopyaların içerikleri tarihsel kırılmalar oluşturan devrimlerin, savaşların ve buluşların etkisiyle değişim ve dönüşümler geçirerek 20. Yüzyıl'a ulaşmıştır. Bu tezde, antik dönemdeki Platon'dan 20. Yüzyıl'ın modern dünya devletlerine kadar geçen geniş aralıkta yer alan ütopyalar mekansal ve toplumsal ilişkileri incelenmiş, mimari kavramlar üzerinden ortaklaştıkları ve farklılaştıkları noktalar araştırılmış ve ütopyaların günümüz mimari üretimine olan etkileri sorgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
For centuries, from the ancient times to the present day, societies in the last parts of the world have been searching for happiness, health, prosperity and success, in short, ideal life. In these utopias, which are blended with belief, ideology and imagination from the beginning to the governments, from education to production and from consumption to cities, a ideal paradise of the earth or has been put forward. These utopias are placed in the windows of the ideal place where ideal societies live, as detailed in the characteristics of ideal societies. This ideal settlement, where she will live happy years, has been the products to be defined as architectural utopias along with architectural and environmental details. The utopias, which were influenced by each other in the process, reached the 20th century by breaking the environment in the countryside, undergoing conditions and transformations under the influence of circuits, wars and inventions. In this thesis, the utopias of Plato from the antiquity to the modern world states of the 20th century have so far been aimed at spatial and ethnic diversity, mixed varieties, common concepts, and the point where the utopias are today's historical past.