Üniversite öğrencilerinde internet bağımlılığının şiddete yönelik tutum ve iletişim becerileri ile ilişkisi
Internet addiction on attitude and communication skills of violence in university students
- Tez No: 588792
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAAN YILANCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Psikoloji, Forensic Medicine, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Adli Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışma“Üniversite Öğrencilerinde İnternet Bağımlılığının Şiddete Yönelik Tutum Ve İletişim Becerileri İle İlişkisi”nin belirlenmesi amacıyla İstanbul Üsküdar Üniversitesi öğrencileri aracılığıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya toplam 246 öğrenci katılmıştır. Öğrencilerden araştırmada kullanılacak verilerin toplanması için Sosyo-demografik Veri Formu, İnternet Bağımlılığı Ölçeği, İletişim Becerileri Ölçeği ve Şiddet Eğilmi Ölçeği kullanılmıştır. Betimsel bir araştırma niteliğindedir. Elde edilen bulgulara göre öğrencilerin internet kullanımları günlük ortalama 1-3 saat arasında olup önemli bir kısmında da 4-6 saat arasındadır. 7 saat üzeri kullanan öğrencilerin varlığı da araştırma bulgularında elde edilmiştir. Öğrenciler için internet bağımlılığı genel anlamıyla şiddet eğilimini zayıf düzeyde etkilemektedir. Bunu yanı sıra şiddet eğiliminin alt boyutları olan Suç-Savaş, Fiziksel Ceza ve Partner şiddeti boyutlarının intenet bağımlılığıyla ilişkisi tespit edilememiştir. İletişim becerileri hususunda ise internet bağımlılığı ile sözel iletşim arasında negatif yönlü bir ilişkinin varlığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out through the students of Istanbul Üsküdar University in order to determine the effect of“Internet Addiction on Attitude and Communication Skills of Violence in University Students”. A total of 246 students participated in the study. Socio-demographic Data Form, Internet Addiction Scale, Communication Skills Scaleand Violence Tendency Scale were used to collect data to be used in thestudy. It is a descriptive research. According to the findings, the average internet usage of students is between 1-3 hours and 4-6 hours. The presence of studentsusingover 7 hours was also obtained in there search findings. Internet addiction for students has a weak effect on the tendency of violence in general. In addition, the relationship between crime-war, physical punishment and partner violence, which is the sub-dimensions of violence tendency, was not determined. As for communication skills, a negative relationship was found between internet addictionand verbal communication.