Hemşirelik eğitiminin öğrencilerin sorun çözme becerilerine etkisi
Effects of nursing education on nursing student's problem-solving skills
  1. Tez No: 58880
  2. Yazar: SEVİM ULUPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇAYLAN PEKTEKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Araştırma değişik eğitim düzeyindeki hemşirelik öğrencilerinin sorun çözme becerilerine almış oldukları eğitimin etkisini ve eğitim süreci boyunca sorun çözme becerilerinin gelişip gelişmediğini incelemek ve sorun çözmeyi etkileyen faktörleri beklemek amacı ile tanımlayıcı olarak planlanmıştır. Örnekleri, 1995-1996 öğretim yılında hemşirelikte ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora öğrenimini sürdüren toplam 1040 öğrenci oluşturmuştur. Veriler; araştırmacı tarafından hazırlanan bilgi formu, sorun çözme ölçeği, denetim odağı ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Araştırma pearson korelasyon testi, varyans analizi, Tukey HSD testi, ki-kare, t-testi, kolmogorov-simirnov testi gibi istatistiksel yöntemlerle değerlendirilmiştir. Sonuç olarak: hemşirelikte lisans üstü eğitimin, hemşireliği isteyerek seçmenin, eğitimi sırasında sorun çözme eğitimi almanın sorun çözme becerisini olumlu yönde etkilediği belirlenmiştir. Ayrıca yaş^ medeni durum, ailenin tutumu, yalnız yaşama, kendini tanımlama biçimi, çalışma statüsü gibi sosyodemografik özelliklerin; sorunların kaynağı, yaşanan sorunlar, sorunlarını paylaştığı kişi, sorun çözmedeki' tutum ve davranışları, sorun çözmede kendini değerlendirme biçimi ve denetim odağının sorun çözme becerisini algılamada etkili olduğu belirlenmiştir. Öğrencilerin kaçıncı çocuk olduğunun ve kardeş sayısının, eğitim programın dan memnun olma durumunun, eğitimde sorun çözme yaklaşımının kullanımında etkili faktörlerin sorun çözme puan ortalaması üzerinde etkisi olmadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study is designed on descriptive basis to define the effect of nursing education on students' problem-soîving skffls. And also to find out the progression of their problem-soîving skifls during education; and the factors effecting problem solving. in this study, totally 1040 nursing students of associated degree, baccalaureate degree, graduate and doctorate students are used as subject. it was earried out during 1995-1996 educational year. Data are coflected through inquiry form, problem-soîving inventory and locus of control. The results obtained are statistically evaluated through computers by Pearson Product Moment Correlation's, anah/sis of variance, Tukey HSD tests, chi square, t-tests, Kohnogrov-Simimov tests. Conclusivery, it is found out that graduate education, wiflingry preference of nursing and studying problem-sorving education has a positive effect on problem- soMng skills of students. And it is defined that age, marital status, attitudes of the famiry, living alone, şelf assessment, job status, sources of problems, individual's problems, the öne that the problems are shared with, the attitudes and behaviours related to problem sorving, şelf assessment on problem-soîving and locus of control also aftects problem-soîving. The number of siblings, satisfaction of education programs and the factors that affect problem sorving approach at education have no significant relevance wittı problem-sohing.