Selim prostat hiperplazili hastalarda uygulanan ameliyat öncesi bakım ve eğitimin ameliyat sonrası yaşam kalitesi üzerine etkisi
The Effect of preoperative care and training that carried out at patients with BPH postoperative quality of life
  1. Tez No: 58879
  2. Yazar: HATİCE KAYA (SAVCI)
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NERİMAN AKYOLCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
52 8-OZET BPH'li hastalarda ameliyat öncesi bakım ve eğitimin ameliyat sonrası yaşam kalitesi üzerine olumlu etkisi olacağı düşünülerek planlanan çalışma, İ.Ü. İstanbul Tıp Fakültesi, İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi ve İstanbul Beyoğlu Hastanesi'nin Üroloji Kliniğinde yatan 60 hasta üzerinde gerçekleştirilmiştir. Ameliyat öncesi bakım ve eğitim uygulanan deney grubunda, ameliyat sonrası kontrol grubuna göre, semptomlarda daha fazla azalma olduğu ve yaşam kalitesi değerinde ise daha fazla artma olduğu gözlenmiştir. Hastaların bakım ve eğitimle saptanan yaşam kalitesi değişimini, yaş, eğitim durumu, gelirin giderleri karşılama durumu, yaşadığı bölge ve sağlık güvencesi faktörlerinin etkilediği belirlenmiştir. BPH'li hastalarda eğitimin başarılı olabilmesi için, eğitim kitapçığı kullanılması, sürekli eğitim ve görüşmelerle eğitimin desteklenmesi, BPH'li hastalara özel yaşam kalitesi değerlendirme ölçeklerinin geliştirilmesi ve kullanımının yaygınlaştırılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
53 9- SUMMARY The planned study whose rational is that pre-operative care and training have an influence on the quality of postoperative-life of the patients with BPH, was performed on 60 in-patients at Istanbul Beyoğlu Hospital, Istanbul University Cerrahpaşa Medical Faculty and University Istanbul Medical Faculty In the group of patients who were subjected to the pre-operative care and training, it was observed that the symptoms were reduced much more significantly and the value of the quality of postoperative-life was increased more than those obtained for the control group. It was determined that the change occurred in quality of postoperative-life due to the pre operative care and training was influenced by such factors as age, level of education, level of income (whether it is enough to pay all expenses or not), area of residency, and health insurance. In order to achieve success in the training program for the patients with BPH, it was proposed that an instruction booklet must be used, continuous education and one-to-one consulting must be provided, standards for evaulation of the quality of life of the patients with BPH must be developed and must be used widely.