Kümeleme ve uyum analizi yöntemleri ile tüketicilerin otomobil markası tercihinde sosyo-kültürel faktörlerin etkisinin incelenmesi: İstanbul örneği
Study of the effect of socio-cultural factors in the preference of the automobile brand of consumers by the cluster and correspondence analysis methods: the case of Istanbul
- Tez No: 588828
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY BAŞARIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İstatistik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmanın amacı, sosyo-kültürel faktörlerin tüketicilerin otomobil markası tercihlerini(menşei ülke bazında)ne ölçüde etkilediğini ortaya koymak ve her bir menşei ülke için tüketici profillerini belirlemektir. Araştırmada veri toplama yöntemi olarak anket metodu kullanılmıştır. Çalışmanın evrenini, İstanbul ilinde yaşayan insanlar oluşturmakla birlikte dönemin maddi ve zaman kısıtları göz önünde bulundurularak toplamda 1096 kişiye ulaşılmıştır. Bu amaç doğrultusunda veri setine ilk olarak faktör ve kümeleme analizi uygulanmıştır. Faktör analizinde anlamlı dokuz değişken elde edilmesine rağmen açıklanan varyans yüzdesi istenilen düzeye ulaşamamıştır. Sonrasında uyum analizi uygulanarak elde edilen grafikler ile sonuçlar yorumlanmaya çalışılmıştır. Uyum analizi, kontenjans tablolarda satır ve sütunlarda yer alan kategorik değişkenler arasındaki ilişkilerin araştırılmasını, noktalarla temsil edilen bu değişkenler arasındaki ilişkilerin daha az boyutlu uzayda grafiklerle gösterilmesini ve yorumlanmasını inceleyen bir yöntemdir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to determine to what extent socio-cultural factors affect the preferences of consumers (based on country of origin) and to determine consumer profiles for each country of origin. Survey method was used as a method of data collection. The universe of this study was composed of the people living in the province of Istanbul and reached 1096 people by considering the material and time constraints of the period. In light of this aim, factor and cluster analysis was applied to the data set first. Although nine significant variables were obtained in factor analysis, the percentage of variance explained did not reach the desired level. The results obtained by using correspondence analysis were tried to be interpreted. Correspondence analysis, enables to research categorical variables relations which are shown in contingency tables by rows and columns. These variables relations are represented with points via graphics in a lower dimensional space. In other definition, correspondence analysis is to interpret relation explanation easily.