İş tatmini ile örgütsel bağlılık arasında ilişkinin incelenmesi; Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü örneği
Investigating the relationship between organizational commitment and job satisfaction: Eti Mining Operations General Directorate example
  1. Tez No: 588842
  2. Yazar: SONGÜL BAKIŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF PUSTU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışmanın amacı, Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü'nde çalışan personelin örgütsel bağlılık, iş tatmini düzeyleri ve demografik özelliklerinin etkileşimini incelemektir. Çalışmada, örgütsel bağlılık; duygusal, devamlı ve normatif bağlılık olarak, iş tatmini ise; içsel ve dışsal tatmin olarak ele alınmıştır. Araştırmada bu ölçütlerin birbirleri ve demografik özellikler ile arasındaki ilişkinin boyutu saptanmaya çalışılmıştır. Yapılan araştırmada, literatür taraması yapılmış ve çalışmanın uygulama sürecinde ise söz konusu kurumda çalışan personele anket uygulaması gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın amacına uygun bir şekilde model geliştirilmiş ve hipotezler oluşturulmuştur. Anket uygulaması için Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü'nden gerekli izinler alınarak 195 Eti Maden çalışanına anket yapılmıştır. Anket çalışması için, Allen ve Meyer örgütsel bağlılık ölçeği ve Minnesota iş tatmin ölçeği kullanılmıştır. Bu anketlerin yanı sıra çalışanlara demografik özelliklerini belirleyecek sorular da yöneltilmiştir. Çalışanların normatif bağlılık, duygusal bağlılık, devam bağlılığı ve toplam örgütsel bağlılık değişkenleri ile içsel iş tatmini, dışsal iş tatmini ve toplam iş tatmini değişkenleri arasında istatiksel olarak anlamlı derecede ilişki olduğu tespit edilmiştir. Buna göre toplam iş tatmini değişkeninin bağlılık türleri ile ilişkileri ters yönlü iken, içsel iş tatmini ve dışsal iş tatmini düzeylerinin normatif bağlılık, duygusal bağlılık, devam bağlılığı ve toplam örgütsel bağlılık değişkenleri ile aynı yönde ilişkili oldukları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the interaction between organizational commitment, level of job satisfaction and demographic characteristics of personnel who work at Eti Mining Operations General Directorate. Organizational commitment was examined as effective commitment, normative commitment and continuance Commitment; furthermore, job satisfaction was examined as intrinsic and extrinsic Satisfaction. This study intended to determine the extent of the relationship between these two concepts with demographic characteristics. In this study, a literature review was conducted, and data was collected from Eti Mining Operations General Directorate personnel via survey method during the applied phase of the study. In accordance with the purpose of the study, a model was developed, and hypotheses were created. Necessary permissions have been obtained from the Eti Mining Operations General Directorate for the survey study and data collected from a total of 195 Eti Mining Operations General Directorate employees. Allen and Meyer Organizational Commitment Scale and Minnesota Job Satisfaction questionnaire have been used in the survey study. In addition to collecting data via these two measures, employees also have been asked to answer some demographic questions. The relationship between normative commitment, effective commitment, continuance commitment, and total organizational commitment with intrinsic job satisfaction, extrinsic job satisfaction, and total job satisfaction was found to be statistically significant. it was also found that the total job satisfaction had a significant negative relationship with different commitment types, whereas levels of intrinsic job satisfaction and extrinsic job satisfaction had a significant positive relationship with normative commitment, effective commitment, continuance commitment, and total organizational commitment.