Arap Baharının Yemen'de meydana getirdiği sosyopolitik etkileri
The sociopolitic of the Arab Spring in Yemen effects
  1. Tez No: 588844
  2. Yazar: HABİB AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TİĞİNÇE OKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Sociology, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Orta Doğu ve İslam Ülkeleri Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Sosyolojisi ve Antropolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Modern tarih boyunca iç savaşın yaşandığı Yemen'de Kuzey ve Güney Yemen'in 1990 yılında birleşmesi de iç çatışmaların bitmesini sağlayamamıştır. Ülke genelinde var olan demokratikleşme sorunları, insan hakları, kabile asabiyeti, eğitim sorunları, işsizlik, sağlık sorunları ve bunların tamamını maskeleyen mezhebi farklılıklar uzun yıllardır süregelen çatışmaların nihayete ermesinde en büyük engellerdir. Üniversite mezunu bir gencin kendini ateşe vermesi sonrasında Tunus'ta başlayan ve ardından birçok Ortadoğu ülkesini etkisi altına alan iktidarı değiştirmeye yönelik toplumsal halk hareketleri bölgede yeni bir sürecin başlamasına yol açmıştır. Dünyanın en fakir ülkelerinden biri olan Yemen yukarıda saydığımız sorunlardan dolayı Arap baharı rüzgarından etkilenmiştir. Bölgesel aktörlerden Suudi Arabistan'ın başını çektiği Körfez ülkeleri tarafından Yemen'in en önemli aktörlerinden Husilere karşı yapılan müdahaleler ile Husileri destekleyen İran'ın müdahaleleri neticesinde ülke büyük bir girdabın içine hapsolmuş durumdadır. Bu çalışmada Yemen'de mevcut olan sorunlar, bu sorunların tetiklediği çatışmalar, Arap baharının oluşturduğu havanın kısa ve uzun vadede Yemen'e etkileri incelenecektir.
Özet (Çeviri)
In Yemen, where civil war has taken place throughout modern history, even the unification of North and South Yemen in 1990 did not ensure the end of internal conflicts. Democratization problems across the country, human rights, tribal irritability, education problems, unemployment, health problems and sectarian differences that mask all of them are the biggest obstacles to end of the long-standing conflicts. Social popular movements to change the power, which began in Tunisia after a university graduate student set himself on fire, and then which took the influence many Middle Eastern countries, led to the beginning of a new process in the region. Yemen, one of the poorest countries in the world, has been affected by the Arab Spring wind due to the above mentioned problems. As a result of interventions by Gulf countries led by one of the regional actors, Saudi Arabia, against the Houthis that is one of the most important actors of Yemen and interventions of Iran supporting Houthi, the country is trapped in a large vortex. In this study, the problems in Yemen, the conflicts triggered by these problems, the effects of the Arab Spring on the short and long term Yemen will be examined.