Organize sanayi bölgelerinin işletme lojistiğine etkileri üzerine nitel bir araştırma
A qualitative study on the impacts of organized industrial zones on business logistics
  1. Tez No: 588855
  2. Yazar: MERVE ÖZEÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERİM PAKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, İşletme, Transportation, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Lojistik Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 241
Özet
Bu çalışma, kalkınmada öncelikli alanlar olan organize sanayi bölgelerinin işletme lojistiği faaliyetleri açısından değerlendirilmesini içermektedir. Bu bağlamda, tedarik zinciri bakış açısıyla müşteri hizmetleri yönetimi, talep tahminleme, sipariş işleme ve lojistik iletişimleri, stok yönetimi, malzeme aktarımı ve elleçleme, ambalajlama, tesis yeri seçimi, satın alma yönetimi, tersine lojistik, ulaştırma ve taşımacılık yönetimi, depolama ve depo yönetiminden oluşan lojistik faaliyetleri işletme lojistiği çerçevesi ile Tire Organize Sanayi Bölgesi' nde yer alan işletmeler açısından incelenmiş ve organize sanayi bölgelerinin işletme lojistiği faaliyetlerini nasıl etkilediği açıklanmaya çalışılmıştır. Çalışma bu bağlamda Tire Organize Sanayi Bölgesi' nde yer alan ilk çalışma olup literatürde örneği olmaması açısından da değer taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This study includes the assessment of organized industrial zones which are priority regions for development in terms of business logistics management. Within this context, logistics functions including customer service management, demand forecasting, order processing, stock management, materials handling, packaging, facility location decisions, purchasing, reverse logistics, transport management and warehousing are examined from the point of business logistics perspective in order to explain the impacts of organized industrial zones on business logistics processes. Therewithal, this study is the first study in the Tire Organized Industrial Zone and it is important in terms of being first study.