A360 alaşımında intermetaliklerin ve bekleme süresinin sıvı metal kalitesine etkisi
The effect of intermetallics and holding time on liquid metal quality in a360 alloy
- Tez No: 588854
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEBAHATTİN KIRTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Yüksek basınçlı ve yer çekimi dökümü başta olmak üzere pek çok yöntemle parça üretilebilen Al-Si alaşımları, standartların belirlediği ölçülerde ağ. % Fe içermektedir. Alüminyum içerisindeki çözünürlüğü düşük olan demir, yapıda intermetalik bileşikler oluşturur. Demir intermetaliklerinin oluşumu alüminyum alaşımları için geri dönüşü olmayan bir problemdir. Alüminyum-Demir intermetalikleri, sıvı metal kalitesi, akışkanlık ve kalıbı yeterince dolduramama gibi olumsuzlukların yanında üretilen parçanın mekanik özelliklerini de olumsuz etkilemektedir. Bu çalışmada % 10 Si içeren alüminyum alaşımının mekanik özellikleri, mikroyapısı ve sıvı metal kalitesi; demir içeriği, soğuma süresi ve bekleme süresi parametreleriyle incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Al-Si alloys, which can be produced by many methods including high pressure and gravity casting, contain wt. % Fe as determined by the standards. Due to its low solubility in aluminum, it forms intermetallic in iron structure. The formation of iron intermetallics is an irreversible problem for aluminum alloys. The presence of iron intermetallics adversely affects the quality of liquid metal, fluidity and mold filling. It also affects the mechanical properties of the produced part. In this study, the effect of holding time, temperature and cooling time parameters on the solubility and mechanical properties of powder Fe in aluminum was investigated in the alloy containing 10% Si.