Yönetici hemşirelerin profesyonel değerleri
Professional values of manager nurses
- Tez No: 588872
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERAP TORUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Yönetici hemşirelerin profesyonel değerlerini belirlemek amacı ile tanımlayıcı olarak yapılan bu çalışma, Adana ilinde bulunan iki üniversite ve bir devlet hastanesinde çalışan 98 gönüllü sorumlu hemşire ile yapılmıştır. Çalışmada literatür taranarak geliştirilmiş olan kişisel bilgi formu ile Weis ve Schank tarafından 2000'de geliştirilmiş, Türkçe uyarlaması Orak tarafından 2005'te yapılmış, beşli likert tarzda olan Hemşirelerin Profesyonel Değerleri Ölçeği kullanılmıştır. Çalışma için gereken tüm izinler ve etik kurul onayı, katılımcılardan sözel onam alınmıştır. Veriler araştırmacı tarafından 15.09.2018-15.01.2019 tarihleri arasında, yüzyüze görüşme yöntemiyle toplanmıştır. Verilerin istatistiksel analizinde SPSS Statistics 24 paket programı kullanılmıştır. Verilerin değerlendirmesinde frekans çizelgeleri, tanımlayıcı istatistikler, independent sample-t, ANOVA, Tukey, Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis H testleri kullanılmıştır. Katılımcıların yaş ortalaması 40,09±5,69 yıl olup %93,9'unun kadın, %71,4'ünün lisans mezunu olduğu belirlenmiştir. Katılımcı hemşirelerin profesyonel değerleri ölçeğinin toplam puan ortalama değeri 123,23±18,54 olarak tespit edilmiştir. Çalışmada ölçeğin iç tutarlılık katsayısı 0.91, insan onuru boyutu 0.89, sorumluluk boyutu 0.87, harekete geçme 0.85, güvenlik 0.88 ve otonomi alt boyutu 0.87 bulunmuştur. Sosyo-demografik ve mesleki özellikleri ile profesyonel değerleri arasında yaş hariç herhangi bir ilişki olmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This descriptive study which aims to identify the proffessional values of manager nurses has been conducted with the participation of 98 volunteer head nurses at two university hospitals and one state hospital in Adana province. In the study, personal information form which has been developed viewing the literature and 5-point Likert-style Nurses Professional Values Scale developed by Weis and Schank in 2000 and adapted into Turkish language by Orak in 2005 have been used. All permissions required for the study and approval of the ethics committee, and verbal approval of the participants have been obtained. Data have been collected by the researcher between 15.09.2018-15.01.2019 by face to face interview method. SPSS Statistics 24 package program has been used for statistical analysis of the data. Frequency charts, descriptive statistics, independent sample-t, ANOVA, Tukey, Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis H tests have been used to evaluate the data. The mean age of the participants is 40.09 ± 5.69, and it has been determined that 93.9% of them are females and 71.4% are undergraduate. The total score average value of the professional values scale of the participating nurses has been found to be 123.23 ± 18.54. In the study, the internal consistency coefficient of the scale has been found to be 0.91, human dignity dimension to be 0.89, responsibility dimension to be 0.87, mobilization to be 0.85, safety to be 0.88 and autonomy sub-dimension to be 0.87. It has been observed that there is no relationship between socio-demographic and occupational characteristics and professional values except for age.