Turizm çalışanlarının profesyonel değerleri ile örgütsel bağlılık düzeylerinin ilişkisinin incelenmesi
Examination for relation between tourism workers' professional values and organizational commitment levels
  1. Tez No: 410219
  2. Yazar: GÜL BAYRAKCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALUK TANRIVERDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Turizm çalışanlarının Profesyonel Değerleri ile Örgütsel Bağlılık düzeyleri ilişkisi incelenmiştir. Hedefler; çalışanların mesleki değerlerini geliştirmektir, Örgütsel Bağlılık düzeylerini arttırmaktır. İlişkisel Tarama Metodu kullanılmıştır. Turizmin bünyesinde bulunan otel, seyahat, yiyecek-içecek işletmelerinde çalışanları kapsayan anket, Profesyonel Değerler ile Örgütsel Bağlılık ölçeklerinden oluşmaktadır. 1-4 aralıklı likert tipi Profesyonel Değerler ölçeği 31 maddelik faktör sorularından oluşmaktadır. Profesyonel Değerler Ölçeği 5 alt boyutludur. Kaynak;“Hemşirelerin Profesyonel Değerleri Ölçeği'nin Geçerlik ve Güvenirlik Çalışması”başlığındadır. 1-5 aralıklı likert tipi Örgütsel Bağlılık ölçeği 17 maddelik faktör sorularından oluşmaktadır. Örgütsel Bağlılık ölçeği 3 alt boyutludur. Kaynak;“Sessizlik Girdabı ve Bağlılık İkilemi: İşgören Sessizliği ile Örgütsel Bağlılık İlişkisi ve Bir Araştırma”başlığındadır. Evren İstanbul Şişli'deki 8 Turizm işletmesi çalışanlarından oluşmaktadır. Araştırma, Kolayda Örneklem Metodu'na göre belirlenen toplam 115 Turizm çalışanını kapsamaktadır. SPSS analiz metoduyla veriler analiz edilmiştir. Frekans, T-testi, Anova, Korelasyon, Regresyon istatistiki programları ile veriler incelenmiştir. Örgüte Bağlılık yüksektir. Duygusal ve Normatif Bağlılık yüksektir. Devam Bağlılık orta seviyededir. Profesyonel Değerler yüksektir. Turizm eğitimi almamış olanların Duygusal Bağlılık düzeyi yüksektir. Profesyonel Değerler artışı Duygusal Bağlılık'ı arttırmaktadır. Örgütsel Bağlılık Düzeyi Geneli ve Profesyonel Değerler Düzeyi Geneli yüksek bulunmuştur. Otonomi, Duygusal Bağlılık'a yol açmaktadır. Profesyonel Değerler, Devam Bağlılık ve Normatif Bağlılık üzerinde etkili değildir. Eğitime, ödüllendirmeye, iletişime, bütünleşmeye öncelik verilmesi önerilmektedir. Anahtar Kelimeler : Örgütsel Bağlılık, Profesyonel Değerler, Turizm Çalışanları
Özet (Çeviri)
Tourism workers' Professional Values (PVs), Organizational Commitment (OC) Levels Relation was examined. Aims're developing workers' PVs, increasing their OC levels. Relational Screening Model was used. Survey, which covers Hotel, Travel, Food-Beverage Company Workers, consists of scales for PVs and OC. Likert type PVs scale has 31 factor questions, 4 answer selections. PVs Scale has 5 sub-dimensions. Source has title as Validity and reliability of the Nurses' PVs Scale's Turkish version. Likert type OC scale has 17 factor questions, 5 answer selections. OC scale has 3 sub-dimensions. Source has title as Dilemma of Silence Vortex and Commitment: Relationship Between Employee Silence and OC. Universe covers 9 Tourism companies' employers in Istanbul, Sisli. Search consists of 115 Tourism workers who were determinated according to Convenience Sampling Method. Data were analyzed by SPSS analysis methods, examined by Frequency, T-test, ANOVA, Correlation, Regression statistical programs. Organizational, Emotinal, Normative Commitment levels are high. Continuation Commitment is average. PVs are high. Emotional Commitment is high for ones who didn't receive Tourism Education. PVs increase Emotional Commitment. General OC and PVs are high. Autonomy leads to Emotional Commitment. PVs are not effective on Continuation and Normative Commitment. It's advised to keep education, reward, communication, integration as priorities. Key Words : Organizational Commitment, Professional Values, Tourism Workers