Doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının istihdam üzerindeki etkisi: Avrupa Birliği geçiş ekonomileri örneği
Impact of foreign direct investments on the employment: Evidence from European Union transition economies
  1. Tez No: 588883
  2. Yazar: AYŞE GÜL ÖZOĞUL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YILMAZ BAYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
1970'li yıllardan itibaren dünyada hız kazanan serbestleşme ve küreselleşme süreci ile birlikte birçok ülke ülkelerarası mal, hizmet ve sermaye hareketleri üzerindeki kısıtlamaları azaltmıştır. Bunun sonucunda doğrudan yabancı sermaye yatırımları önemli miktarda artmıştır. Bu çalışmada panel veri analizi kullanılarak 1995-2017 döneminde AB geçiş ekonomilerinde doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının istihdam üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Çalışma sonucunda doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının istihdam üzerinde uzun dönemde anlamlı bir etkiye sahip olmadığı belirlenmiştir. Bununla birlikte, doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının kısa dönemde istihdam üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Many countries reduced the constraints on the international flows of goods, services and capital together with the accelerating liberalization and globalization in the world as of 1970s. As a consequence foreign direct investments have been raised considerably in the world. This study investigated the impact of foreign direct investments on the employment in EU transition economies during the period 1995-2017 through panel data analysis. We revealed that foreign direct investment had no significant effects on the employment in the long term. However, foreign direct investments had significant effects on the employment in the short term.