Akut miyokard infarktüsü geçiren hastalarda alınan koroner önlemlerin iyileşme sürecine etkisinin belirlenmesi
- Tez No: 58889
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NALAN AKBAYRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kardiyoloji, Nursing, Cardiology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
VI. ÖZET Araştırma, akut miyokard infarktüsü geçiren hastalara hemşirelik bakım ilkeleri ve koroner önlemlerin uygulanması yoluyla; hemodinamik parametrelerde ve hastanede kalış süresi ile iyileşme sürecinde meydana gelebilecek değişiklikleri ortaya koymak amacıyla deneysel olarak planlanmıştır. Araştırma; GATA Acil Koroner Yoğun Bakım Ünitesinde yapılmıştır. Akut MI geçiren ve koroner yoğun bakım ünitesinde yatan hastalar araştırmanın evrenim oluşturmuştur. Örneklem grubunu; uygulamanın yapıldığı 1 Ocak -9 Mayıs 1997 tarihleri arasında, akut MI tanısıyla yoğun balam ünitesine yatırılan 60 hasta oluşturmuştur. Kontrol grubundaki hastalar (n=30) klinik ortamı içinde izlenerek, klinik uygulamalar sırasında hastalara ve hemşirelere müdahale edilmemiştir. Deney grubundaki hastalara, literatür çalışması ile belirlenen koroner önlemler uygulanmıştır. Araştırmada veriler; veri toplama formu ve“Kardiyak Değerlendirme”,“Solunum Değerlendirmesi”,“Enzim Değerlendirmesi”ve'Tiziksel Değerlendirme" bölümlerinden oluşan gözlem formu kullanılarak toplanmıştır. Elde edilen verilerin değerlendirilmesinde, Bağımsız îki Grupta İki Ortalama Arasındaki Farkın Önemlilik Testi, Fisher's Kesin Ki-Kare Tesri ve yüzdelikler kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen başlıca sonuçlar şunlardır: Kardiyak Değerlendirme, Solunum Değerlendirmesi, Enzim Değerlendirmesi ve Fiziksel Değerlendirme bulguları açısından, deney ve kontrol guplan arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır. Günlük aktivite düzeyindeki artış bakımından, deney grubundaki hastaların daha iyi bir iyileşme süreci gösterdiği saptanmıştır. Hastanede ortalama yatış günü, deney grubundaki hastalarda 8.000 ve kontrol grubundaki hastalarda 8.266 olarak bulunmuş, gruplar arasındaki bu fark istatistiksel olarak anlamlılık göstermemiştir. Bu sonuçlar, araştırmacı tarafından uygulanan koroner önlemler ile klinikte yapılan uygulamaların benzer olduğunu göstermektedir. Bununla birlikte, koroner önlemleri iyileşme sürecine olumlu yönde katkı sağladığı saptanmış olup bu uygulamaların devam ettirilmesinin faydalı olacağı belirlenmiştir. 52
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was planned experimentally to inspect the possible changes in patients having myocardial infarction concerning hemodynamic parameters and the chances that may expose during hospitalized period and recovering period. And also nursing care principles and coronary precautions were implemented on MI patients. This study was done in GATA Emergency Coronary Care Unit. The patients with acute MI and the patients hospitalized in coronary care unit were included. The sample was composed of 60 hospitalized patients with acute MI during the period of 1st January to 9th May 1997. The control group (n=30) was inspected in clinical procedures and the patients and the nurses were not intervened during clinical implementations.The coronary precautions identified in literature was implemented on patients in experimental group. In this study, data were collected by using data collection form and inspecting forms including“Cardiac Evaluation”,“Respiration Evaluation”,“Enzym Evaluation”and“Physical Evaluation”. Two Independent Samples T-Test, Fisher's Chi-Square Test and the Percentages were used for evaluations for data collected. The results are as fallowed: According to cardiac evaluation, respiration evaluation, enzym evaluation and physical evaluation findings, there is no statistically significant difference between the two groups. Considering the increase of daily activity level the patients in experimental group improved better than the control group. The average hospitalized period was 8.000 days in experimental group and 8.266 days in control group, but this difference was not statistically significant. These results demostrated that the coronary precautions implemented by the researcher and the clinical implementations are similar to each other.On the other hand, it's proved that coronary precautions have a positive effect on the recovering period and continuing the implementation of these precautions will be useful. 53