Psikiyatri hastalarının kliniğe kabul işlemleri için görüşleri ve hemşireden beklentilerinin incelenmesi
The assesment of psychiatric patient's opinions and expectations about the admission to the psychiatric clinics
- Tez No: 58890
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NALAN AKBAYRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
BÖLÜM VI. ÖZET Araştırma, psikiyatri kliniğine yatan hastaların,kilnikteki kabul işlemlerine ilişkin görüş ve beklentilerini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma tanımlayıcı olarak planlanmış ve GATA Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Kliniğine 17.02.1997 ve 17.04.1997 tarihleri arasında yatan 210 hastaya uygulanmıştır. Araştırmada veriler, hastalara anket formu uygulanarak toplanmıştır. Elde edilen veriler yüzdelik hesapları, Çok Gözlü Ki-Kare Testi ve Fisher's Kesin Ki- Kare Testleri kullanılarak bilgisayarda SPSS Programı ile değerlendirilmiştir. Verilerin değerlendirilmesi sonucunda, hastaların kliniğe kabul edilmeleri sırasında en fazla yatacağı oda, yatağının gösterilmesi ve eşyalarının kontrol edilmesi işlemlerinin yapıldığı belirlenmiş, hastaların en önemli öncelikli olarak, problemlerine ve klinikteki yatış sürelerine ilişkin bilgi gereksinimlerinin olduğu saptanmıştır. Kabul edilmeleri sırasında, hastaların en yüksek oranlarda doktordan hastalığı konusunda bilgi, hemşireden günlük program konusunda bilgi vermesini beklediklerini; yaş, eğitim, meslek, gönüllü ve gönülsüz kabul şeklinin beklentiler için etkili değişkenler olduğu belirlenmiştir. Hastaların en yüksek oranlarda; hemşirenin kendisini ve klinik ortamını tanıtması sayesinde.yabancılık çekmedikleri görüşünde oldukları bulunmuştur Araştırmadan elde edilen sonuçlar doğrultusunda kabul işlemlerine yönelik hemşirelik aktiviteleri ile ilgili öneriler getirilmiştir. 59
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was conducted to invastigate the assesment of psychiatric patients' opinions and expectations about the admission to the Psychiatric Clinics. The research was planned as a descriptive study and questionnaires were applied to 210 patients who were admitted to GATA Psychiatry Clinic from February 17, to April 17, 1997. All the data gathered from patients were assessed on the SPSS Program and percentage calculation, Chi-Square, Fisher's Chi-Square. As a result we determined, while exceptance, almost, showing their room and bed and checking their personal things were said to the patient. However we determined that the patients need to know about their illness and period of hospitalization. While acceptance we determined that the patients expect information about their illness from the doctor and about daily program from the nurse. Expectations vary with patients age, education, and their voluntary and involuntary for hospitalization. At the end we proper some suggestions about acceptance and nursing due to this data. 60