İl genel meclis tutanaklarına göre Çankırı (1924-1933)
Çankırı according to records of the provincial general assembly between 1924-1933 years
  1. Tez No: 588892
  2. Yazar: MEHTAP KÜLLÜOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SERHAT YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Yüksek lisans tezi olarak hazırlanan bu çalışmanın amacı; 1922-1933 yılları arasında Çankırı gazetesinde yayınlanmış olan Çankırı İl Genel Meclisi tutanaklarına göre Çankırı Vilayetinin durumunu ortaya koymak ve tutanaklara göre elde edilen bulguları çeşitli başlıklar altında incelemektir. Çalışma, Çankırı'nın vilayet olduğu tarih ile başlatılmış ve 1933 yılına kadar olan dönem ele alınmıştır. Tez giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Tezin giriş bölümünde basın ve medya kavramları ve Osmanlı Devleti dönemindeki eyalet ve vilayetlerin yönetimi hakkında bilgiler verilmiştir. Birinci bölümde Tanzimat Dönemi mülkî idare ve Osmanlı Devleti'nde meclis geleneğinin oluşumu ele alınmıştır. İkinci bölümde İl Genel Meclisi Tutanaklarına göre Çankırı (1924-1933) başlığı altında vilayette yapılan çalışmalar ve tutanaklarda ele alınan konular incelenmiştir. Bunlar, eğitim, sağlık, tarım ve hayvancılık, bayındırlık ve ulaşım alanındaki meseleler, ekonomi gibi konu başlıkları altında toplanmıştır. Üçüncü bölümde ise İl Genel Meclisi tutanaklarına göre Çankırı'nın bütçeleri ele alınmıştır. Tutanaklarda ağırlıklı olarak Çankırı Vilayeti'nin eğitim, bayındırlık ve ulaşım alanında yapılan ve planlanan çalışmalar, ekonomi, tarım ve hayvancılık alanlardaki gelişmeler, modernleşme çabaları ve karşılaşılan güçlükler, sağlık, sosyal konuları ve bütçe konularına yer verilmiştir. Çalışmada Çankırı Vilayeti'nin söz konusu döneme ilişkin genel durumuna hakkında veriler elde edilmiştir. Tutanaklardan meclis toplantısına katılan her bir meclis üyesinin kendi bölgesindeki sorunları ve talepleri meclis gündemine taşıdığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study, which is prepared as a master thesis, is; According to the minutes of the Çankırı Provincial Assembly, published in the Çankırı newspaper between 1922 and 1933, the status of the Çankırı province was examined and the findings obtained by the minutes were examined under various headings. The study was started with the date of the province of Çankırı and the period until 1933 was discussed. The thesis consists of three sections of introduction. In the introduction part of the thesis, the concepts of press and media and the administration of the provinces and provinces in the Ottoman Empire period were given. In the first part, the formation of the Tanzimat Period and the formation of the parliamentary tradition in the Ottoman Empire were discussed. In the second chapter, the works and works in the Çankırı (1922-1933) Province were examined according to the minutes of the Provincial Assembly. These are gathered under topics such as education, health, agriculture, public works and transportation issues, economy. In the third chapter, the budgets of Çankırı were discussed according to the minutes of the Provincial Assembly. In the minutes, the activities of Çankırı province in the fields of education, public works and transportation, the developments in the fields of economy, agriculture and animal husbandry, modernization efforts and the difficulties encountered, health, social issues and budget issues have been mentioned. In this study, data were obtained about the general situation of the Çankırı province in the period. It was concluded that each member of the council who attended the Assembly meeting carried the problems and demands in his region to the parliamentary agenda.