Hz. Peygamber'e gelen heyet ve elçiler, bu elçilerin görüşmeye dair rivayetleri ve değerlendirmesi
Delegations and ambassadors that came to Prophet Mohammad, rumors of these delegations and ambassadors about meetings and evaluations
- Tez No: 588893
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ERTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 353
Özet
“Hz. Peygamber'e Gelen Heyet ve Elçiler- Bu Heyet ve Elçilerin Görüşmeye Dair Rivayetleri ve Değerlendirmesi”adını taşıyan tezimiz dört bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde Hz. Peygamber'in diplomatik faaliyetleri çerçevesinde İslâm'da elçilik kavramı üzerinde kısaca durulmuş ardından elçiler yılı öncesi gelen heyet ve elçiler hakkında kronolojik olarak kısaca bilgi verilmiştir. İkinci bölümde; elçiler yılından itibaren Hz. Peygamber'e gelenler yine tarihî sıralamaya bağlı olarak kısaca değerlendirilmiş ve bu heyetlerin içinde bulunan kişiler tespit edilmiştir. Üçüncü bölümde elçiler yılı öncesinde, dördüncü bölümde ise elçiler yılı sonrasında grupla veya tek başına elçi olarak Hz. Peygamber'in yanına gelip görüşme ile ilgili rivayette bulunanlar tespit edilerek bu rivayetleri incelenmiş, hangi kaynaklarda yer aldıkları ve sıhhat durumları ile ilgili bilgi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Our thesis named“Delegations and Ambassadors That Came to Prophet Mohammad, Rumors of These Delegations and Ambassadors about Meetings and Evaluations”consists of four sections. In first section, ambassadorship in Islam in the frame of the Prophet Mohammad's diplomatic activities are emphasized shortly and then chronologically brief information is given about delegations and ambassadors that came before ambassadors' year. In second section, delegations and ambassadors coming to the Prophet Mohammad as from ambassadors' year are emphasized shortly regarding date order and people in delegations are determined. In third section, before ambassadors' year and in fourth section, as from ambassadors' year, people that came to the Prophet Mohammad in groups or alone as ambassadors and having rumors regarding these meetings are determined, their rumors are examined and information about the resources they exist in and their validity is given.