Stokastik bağımlılık yapısı
Structure of stochastic dependence
  1. Tez No: 5889
  2. Yazar: SUAT TANAYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN TUNCER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi STOKASTÎK BA?IMLILIK YAPISI Suat Tanaydxn Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü İstatistik Anabiliırı Dalı Danışman: Prof. Dr. Yalçın TUNCER 1988, Sayfa: 57 Jüri : Prof. Dr. Yalçın TUNCER Doç. Dr. Ömer L. GEBÎZLÎO?LU Y. Doç. Dr. Fikri ÖZTÜRK Bu çalışmadaki amaç olasılık ve istatistiğin temel problemlerinden biri olan bağımlılık yapısını incelemektir. Tabiatta nadiren karşımıza çıkan bağımsız durumlar dışındaki olaylar negatif ve pozitif bağımlı olaylar olarak incelenebilir, îki değişkenli normal dağılımlarda korelasyon katsayısı bağımlılık ve bağımlılığın türü hakkında bilgi vermektedir. Ancak, çok değişkenli normal dağılımlarda böyle bir kriterden bahsetmek mümkün değildir. Bu amaçla, normal dağılıma sahip kitlelerde bağımlılığı karakterize edebilecek korelasyon matrisinin dağılımının tabülasyonu yapılmaya çalışılacaktır. Üç bölüm olarak hazırlanan bu çalışmanın ilk bölümünde bağımlılık konusuna temel teşkil edecek kavramları ve bu konuda şimdiye kadar yapılanların bir özeti verilmiştir, îkinci bölümde ise tabülasyon için yapılan çalışmalara -Ve üçüncü bölümde sonuç ve önerilere yer verilmiştir. ANAHTAR KELİMELER : Konkordans, Bağımlılık, Korelasyon Kat sayısı, Bağımlılık fonksiyonları
Özet (Çeviri)
XX ABSTRACT Masters Thesis STRUCTURE OF STOCHASTIC DEPENDENCE Suat TANAYDIN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Statistics Supervisor : Prof. Dr. Yalcxn TUNCER 1988, Page: 57 Jury : Prof. Dr. Yalcxn TUNCER Assoc. Prof.Dr. Ömer L. GEBÎZLÎO?LU Asst. Prof. Dr. Fikri ÖZTÜRK The objective of this thesis is to review existing literature on the structure of Stochastic dependence and to tabulate percentange points of the distribution of correlation matrix under assumptions of the Normality of parent distributions and for dimension p = 3 and sample sizes n = 7,9. The organization of the thesis is as follows: the first section gives a brief account of the concept of dependence and past efforts for its quantification, the second section attempts to define our approach to tabulate percentage points of the correlation matrix, and the last section contains some discussions on inferential issues bearing oncorrelation matrices and the conluding remarks. KEY WORDS : Concordance, Dependence, Correlation, Measures of Dependence.