3247 numaralı Rumeli jurnal defteri transkripsiyon ve değerlendirmesi
The transcription and analysis of The Rumelia jurnal register numbered 3247
- Tez No: 588913
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN EFE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 285
Özet
II. Mahmud'un Yeniçeri Ocağını kaldırmasıyla beraber Osmanlı Devleti'nde birçok alanda yenilikler yaşanmıştır. Bu yenilikler içerisinde Osmanlı'nın taşradan merkeze sürekli olarak bilgi akışını sağlayan Jurnal Teşkilatı da yer almaktadır. Taşradan belirli aralıklarla merkeze gönderilen jurnal defterleri içerisinden önemli görülenler ayrıca jurnal hülasa kâtipleri tarafından, Jurnal Hülasa Defterlerine kaydedilmiştir. Bu çalışmada incelenen defter türü, Hülasa Defteri olmakla beraber Rumeli bölgesine aittir. Bu defterin muhtevasında Rumeli bölgesine ait pek çok konu ile alakalı Jurnal kayıtları bulunmaktadır. Bu konular içerisinde doğum ve ölümden, yeni kurulmuş olan Asâkir-i Mansûre ve Redif teşkilatına; bilinmeyen gök cisimlerinden, cadı, vampir gibi garip olaylara, zirai faaliyetlere, afetlerden, tamir ve inşaa faaliyetlerine gibi pek çok farklı alanlarda jurnal kayıtları bulunmaktadır. Jurnal defterleri, potansiyel olarak tarih araştırmacılarına pek çok konu hakkında bilgi vermesine karşılık az sayıda çalışmaya konu olduğu dikkat çekmektedir. Bu çalışmanın amacı, Jurnal Hülasa Defterlerinin içerisinde yer alan konuların çeşitliliğini ve özelliklerini, defterin meydana getirilmiş olduğu tarihlerde Rumeli bölgesine ait askeri, sosyal, sağlık, olağanüstü, ekonomik gibi birçok konuda bigiyi ortaya koymakla beraber, araştırmacılara Rumeli Jurnal Defterini bir kaynak türü olarak hazır hale getirmektir.
Özet (Çeviri)
With the abolition of the Janissaries the Ottoman Empire applied numerous reforms. These reforms included the Jurnal Organization, which ensures the continual information flow from the countryside to the center. Among the Jurnal Defters that were sent from the countryside to the center at certain intervals, the ones that were considered important were also recorded by the Jurnal extract clerk (Jurnal Hülasa Kâtibi) in the Journal Defters. The type of Defter examined in this thesis is a Hülasa defter which belongs to Rumeli region. In the defter, there are numerous Jurnal registers providing detailed information in relation to Rumeli region. Some of the issues mentioned in the defters are birth and deaths, the newly established Asakir-i Mansure and Redif Military organizations, unknown celestial objects, strange events, such as witches, vampires, agricultural activities, disasters, and repair and construction activities. Although Jurnal Defters have the potential of providing information for historians on many subjects, they are not comprehensively studied by scholars. The aim of the thesis is to present the diversity and characteristics of the subjects included in the Jurnal Hülasa Defters, as well as information on military, social, health, extraordinary and economic issues belonging to Rumeli region at the defter was recorded.