Kronik hepatit C virüsü enfeksiyonu olan hastalarda ikinci kuşak direk etkili antiviral ajanlar ile tedavi sonuçlarının değerlendirilmesi
Evaluation of treatment results with second generation direct-acting antiviral agents in patients with chronic hepatitis C virus infection
  1. Tez No: 831356
  2. Yazar: MERVE EMİNE AVCU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAHİR BURAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Dünya çapında sirozun önde gelen nedenlerinden biri olan Hepatit C virüsü (HCV) enfeksiyonu tüm dünyada yaklaşık yüz yetmiş milyon insanı etkilemektedir. Son yıllarda kronik hepatit C (KHC) tedavisinde kullanılmaya başlanan direkt etkili antiviral (DEA) tedavilerinin kullanılması ile yüksek oranda kalıcı virolojik yanıt (KVY) elde edilmektedir. Çalışmamızda Kronik Hepatit C (KHC) tanılı hastaların DEA rejimleri ile tedavi başarısının değerlendirilmesini amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışma 13.04.2023 tarihli 448 karar numaralı etik kurulu onayı ile Manisa Celal Bayar Üniversitesi Hafsa Sultan Hastanesi Gastroenteroloji kliniğine Ocak 2016 – Haziran 2023 tarihleri arasında başvuran KHC tanısı ile DEA tedavi alan hastaların tedavi yanıtları retrospektif olarak değerlendirildi. Bulgular: DEA ile tedavi alan toplam 103 hasta değerlendirildi. Değerlendirmeye alınan hastaların %50,5'ini kadın cinsiyet oluşturmaktaydı. Hastaların %70,8'i tedavi naif iken, Genotip 1b %92,2'lik oranla en sık görülen genotipti. Hastaların %80,5'inde komorbid hastalık mevcuttu. Bu komorbid hastalıklar içerisinde en sık görüleni hipertansiyondu. Paritaprevir-Ritonavir-Ombitasvir-Dasabuvir (PrOD) tedavi rejimi verilen hasta grubu %47,6, Sofosbuvir/Ledipasvir (SOF/LDV) verilen hasta grubu %32 ve Glekaprevir+Pibrentasvir (GLE+PIB) tedavi rejimi verilen hasta grubu %15,5 olarak saptandı. Hastaların KVY12 oranı %91,26 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Evaluation Of Treatment Results Wıth Second Generation Direct-Acting Antiviral Agents in Patients with Chronic Hepatitis C Virus Infection İntroduction and aim: Hepatitis C virus (HCV) infection, one of the leading causes of cirrhosis worldwide, affects approximately one hundred seventy million people in the world. A high rate of sustained virological response (SVR) is achieved with the use of direct-acting antiviral (DAA) treatments, which have been used in the treatment of chronic hepatitis C (CHC) in recent years. Our study aimed to evaluate the treatment success of patients diagnosed with Chronic Hepatitis C with DAA regimens. Materials and Methods: The study started with the approval of the ethics committee with protocol number 448 dated 13.04.2023. The treatment responses of patients who were followed up with the diagnosis of CHC and treated with DAA between January 2016 and June 2023, who applied to the Gastroenterology clinic of Manisa Celal Bayar University Hafsa Sultan Hospital, were evaluated retrospectively. Results: A total of 103 patients receiving treatment with DAA were evaluated. 50.5% of the patients evaluated were female. While 70.8% of the patients were treatment naive, Genotype 1b was the most common genotype with a rate of 92.2%. 80.5% of the patients had comorbid diseases. The most common among these comorbid diseases was hypertension. The patient group given Paritaprevir-Ritonavir-Ombitasvir-Dasabuvir (PrOD) treatment regimen was 47.6%, the patient group given Sofosbuvir/Ledipasvir (SOF/LDV) was 32%, and the patient group given Glecaprevir+Pibrentasvir (GLE+PIB) treatment regimen was found 15%. The SVR12 rate of the patients was found to be 91.26%.