Nassın anlaşılmasında sapma nedenleri
Reasons for deviation in understanding religious text
  1. Tez No: 588926
  2. Yazar: MUHAMMED ZEKERİYA ELHAMED
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK ÇIFTÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Din, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Religion, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Dinî naslar, İslam medeniyetinde temel bir etkendir. kültürel ve toplumsal oluşumunda önemli bir kaynaktır. Bu sebeple müfessirler, dinî nasları anlama ve insanlara açıklama konusunda birbirleriyle yarışmaktadırlar. Dinî nasları anlama hususunda farklı meşreb ve eğilimler ortaya çıkmıştır. Fakat tefsir ilminde bulduğumuz bu zenginlik ve çeşitliliğe rağmen, şüphesiz ki biz bozuk fikirli kimselerin ya da kötü niyetli kişilerin her ne kadar yöntemleri farklı olsa da bu nasları hedef tahtası haline getirdiklerinin müşahede etmekteyiz. Bundan dolayı mezkur kişilerin nasları anlama konusundaki farklı eğilimlerini ve sapma noktalarını bilmek son derece önemlidir. Kadim dönemde nasları yanlış anlamanın bir takım sebepleri vardı: Dile hakim olamamak, zayıf rivayetlere itimat etme, bağlamı ihmal etme vs. Aynı şekilde modern dönemde de nasları yorumlama ve değerlendirme ile ilgili olarak yanlış metotlar bulunmaktadır: Aklın putlaştırılması, tarihselcilik, hermenötiği yanlış yerde kullanma vs. Bu modern dönemde belirli bir kural ve yöntemleri olmayan modernist ekoller oluşmuştur. Onların getirdikleri kurallar ile oluşan sonuçlar birbirine uymamaktadır. Nassı kutsal saymamışlar ve ilahi bir kaynak olarak da görmemişlerdir. Aynı zamanda nassın tarihselliğini savunarak nassı zaman ve mekana hapsetmişlerdir. Bu ekolleri bilmek onların asıl fikrini açığa çıkarmak, nassı suiistimallerden ve yanlış anlamalardan korumak için çok önemlidir.
Özet (Çeviri)
The religious text is a fundamental factor in the civilization of Islam, and it is an important pivot in its cultural and social structure. Therefore, the interpreters struggle to try to understand it and the reformers are learn from it. Then, we have many academics and schools to read it, in addition for the vast interpretive heritage, we also note that this text was a target for deviant intellectuals, deviant minds or bad intentions and to their pretexts were varied to reach this goal. So it was important to know those varied schools in the reading or approach the text and explain the reasons for their deviation to be tool and base to protect this text of tampering and change, and stand it in the face of those who want to abuse reading either ignorant or malicious, and help to understand the correct concept or content, close the way in front of those who try to stick the wrong concept to it which does not accept the nature of the text, or help it organizes, and keep pace with context, and fit their purposes public and private. This study comes within the framework of many efforts that attempt to highlight on crossing the limits which relate with reading in the old and modern, especially for“The Modernizm”, which indicates the reasons for their deviation and their wrong concept in detail, to helps the reader to well and fully understand, rational interpretation, and reach the baseline.