Aralıklı kateterizasyon yöntemi kullanan hastalarda temiz ve modifiye steril yöntemlerin bakteriüri açısından karşılaştırılması
- Tez No: 58897
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ HATİPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dahili Hastalıklar Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Araştırma; aralıklı kateterizasyon yöntemi kullanan hastalarda üriner enfeksiyonun önlenmesinde bireylerin kullanabilecekleri metodlann (Temiz aralıklı ve modifiye steril yöntemler) bakteriüri açısından araştırılarak, hemşirelerin verdiği hizmetleri geliştirmeleri amacıyla deneysel olarak planlanmıştır. Araştırma GATA Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Kliniğinde yapılmıştır. Burada aralıklı kateterizasyon yöntemi uygulayan hastalar araştırmanın evrenini oluşturmuştur. Örneklem grubunu aralıklı kateter kullanan hastalar ile çalışmayı kabul eden 21 hasta oluşturmuştur. Araştırmada veriler; temiz ve modifiye steril yöntem uygulanan hastalara göre geliştirilen dört form uygulanarak toplanmıştır. Elde edilen verilerin değerlendirilmesinde, Fisher Kesin Ki-Kare ve Mc-Nemar testleri kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlara göre; deney ve kontrol gruplarında uygulanan iki yöntem arasında fark olup olmadığı saptanamamıştır. Temiz aralıklı kateter kullanımı, sağladığı avantajlar gözönüne alındığında, tercih edilebilir olduğu görülmüştür. Araştırmada elde edilen sonuçlar doğrultusunda önerilerde bulunulmuştur. -39-
Özet (Çeviri)
This research has been planned to develop nursing interventions on preventions urinary infection in the patient who use the intermittent urinary catheterisation method, In this study, some modified and clean intermittent urinary catheterisation methods were evaluated according to bacteriuria as experimental. Research has performed in Physical Treatment and Rehabilitation Clinic in GATA. 21 patients who hospitalized there and use intermittent urinary catheterisation where the sample of this study. Data were collected by using four special documents that were arranged according to clean and modified intermittent catheterisation method. These documents were prepared by Fisher-Exact Chi-Square and Mc-Nemar tests. According to results of these analysis there was no difference between case and control groups. Clean intermittent urinary catheterisation has been considered as preferable, when we think its advantages. Consequently, various recommendation were made for the future research. -40-