Bireysel emeklilik sistemine katılımın finansal okuryazarlık üzerindeki etkisi: Kamu bankası çalışanları ve müşterileri üzerine bir uygulama
The effect of participation in the individual pension system on financial literacy: Empirical evidence from public bank employees and customers
- Tez No: 588973
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH YALAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmanın amacı, bireysel emeklilik sistemine katılımın finansal okuryazarlık üzerindeki etkisini incelemektir. Çalışmanın örneklemi kolayda örnekleme yöntemine göre oluşturulmuştur. Bu kapsamda örneklem 580 kişiden oluşan kamu bankası çalışanları ve müşterilerdir. Çalışmanın sonucunda bireysel emeklilik sistemine katılımın finansal okuryazarlığı istatiksel olarak anlamlı ve pozitif yönde etkilediği ortaya konmuştur. Ayrıca kontrol değişkenleri açısından durum değerlendirildiğinde yaşın, cinsiyetin ve çalışma süresinin finansal okuryazarlık üzerinde istatiksel olarak anlamlı etkilerinin olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effect of participation in private pension system on financial literacy. The sample of the study was designed according to the sampling method. In this context, the sample consists of 580 public bank employees and customers. As a result of the study, it has been shown that participation in the private pension system has a statistically significant and positive effect on financial literacy. In terms of control variables, age, gender and working time had statistically significant effects on financial literacy.