Finansal okuryazarlığın bireysel emeklilik sistemi tercihlerine etkisi: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesinde bir araştırma
The effect of financial literacy on private pension system preferences: A study at Burdur Mehmet Akif Ersoy University
  1. Tez No: 668224
  2. Yazar: HÜSEYİN YÖNTEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN KÜRŞAT ONAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Küreselleşme ile finansal piyasaların giderek karmaşık hale gelmesi, teknolojinin gelişmesi, yeni finansal ürünlerin ve hizmetlerin ortaya çıkması sonucunda bireyler finansal anlamda birtakım risklerle karşı karşıya kalmaktadır. Bireylerin finansal alanda bu risklerden kaçınması için finansal okuryazar olmaları gerekmektedir. Finansal okuryazarlık tüketicilere finansal konularda gerekli bilgileri edinmesini sağlayarak bu bilgiler sayesinde onlara bilinçli ve doğru karar vermelerine yardımcı olmaktadır. Bireysel emeklilik, bireylerin emeklilik döneminde ek gelir elde ederek rahat bir yaşam sürmelerini sağlayan sistemdir. Ülkemizde yeni gelişmekte olan bireysel emeklilik sistemi ilk olarak bireyler açısından oldukça önemli bir yere sahip olmasına rağmen sisteme katılım ve sistemin bilinirliği istenilen düzeyde değildir. Sisteme katılım ve sistemin bilinirliğinin arttırılması konusunda finansal okuryazarlık oldukça önemli katkılar sağlamaktadır. Bu tez çalışmasının amacı, öğrencilerin finansal okuryazarlık düzeyleri ile bireysel emeklilik sistemi farkındalıkları arasındaki ilişkiyi ve etkiyi ortaya koymaktır. Bu amaç doğrultusunda Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde öğrenim görmekte olan öğrenciler üzerinde araştırma yapılmıştır. Araştırmaya 511 öğrenci katılmıştır. Nicel analiz yöntemleri uygulanan araştırma Aralık/2020-Ocak/2021 döneminde uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS-25 programında analiz edilmiştir. Çalışma üç bölümden oluşmakta olup birinci bölümde finansal okuryazarlık, ikinci bölümde bireysel emeklilik sistemi ve üçüncü bölümde uygulama kısmı olacak şekilde tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
As a result of increasing complexity of financial markets with globalization, development of technology and emergence of new financial products and services, individuals face some risks in financial terms. Individuals must be financially literate in order to be protected from these risks in the financial field. Financial literacy enables consumers to obtain the necessary information on financial matters, and thanks to this information, helps them to make conscious and correct decisions. Private retirement is a system that enables individuals to live a comfortable life by earning additional income during their retirement period. Although the private pension system, which is newly developing in our country, initially has a very important place for individuals, participation in the system and the awareness of the system are not at the desired level. Financial literacy contributes significantly to participation in the system and to increasing the awareness of the system. The purpose of this thesis is to reveal the relationship and effect between students financial literacy levels and their awareness of the private pension system. For this purpose, a research was carried out on students studying at Burdur Mehmet Akif Ersoy University Faculty of Economics and Administrative Sciences. 511 students participated in the study. The research, in which quantitative analysis methods were applied, was applied in the period of December / 2020-January / 2021. The obtained data were analyzed in SPSS-25 program. The study consists of three parts. The first part is financial literacy, the second part is the private pension system, and the third part is the application part.