Financial literacy and individual pension system in Turkey: An area research in Ankara
Finansal okuryazarlık ve Türkiye'de bireysel emeklilik sistemi: Ankara alan çalışması
- Tez No: 718186
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN KAPUSUZOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sigortacılık, İşletme, Insurance, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 231
Özet
Türkiye'de bireysel emeklilik sistemi 2003 yılında faaliyete geçmiştir. O tarihten beri devlet, sisteme katılımı artırmak için birçok adım atmıştır. İlk olarak, gelir vergisi indirimi sağlanmıştır. Vergi indirimi 2012 yılında devlet katkısına dönüşmüştür. Bir diğer önemli adım ise 2017 yılında devreye giren otomatik katılım sistemi olmuştur. Bütün çaba, bireysel emeklilik sistemine katılımı arttırmak ve müşterilerin sistemde kalma sürelerini uzatmak içindi. Bu tez, Ankara'daki mevcut ve eski bireysel emeklilik sistemi müşterilerinin finansal okuryazarlıklarını analiz ederek bireysel emeklilik sistemi müşterilerini daha iyi anlamak için yapılmıştır. Bu tez ile bireysel emeklilik sisteminin mevcut ve eski müşterilerinin finansal okuryazarlığı; bireysel emeklilik sistemi müşterilerinin özelliklerine göre finansal okuryazarlıklarının değişimi; bireysel emeklilik sistemi müşterilerinin finansal bilgilerini kendilerince değerlendirilmesi; ayrıca bireysel emeklilik sistemi müşterilerinin yatırım davranışları analiz edilmiştir. Analizler, bireysel emeklilik sistemi müşterilerinin finansal okuryazarlığının yaş, eğitim, finansal eğitim ve hane halkı gelirine göre değiştiğini; bunun yanı sıra cinsiyet, medeni durum veya istihdam türüne göre değişmediğini göstermiştir. Ayrıca otomatik katılım sisteminin mevcut müşterileri ile eski müşterilerinin finansal okuryazarlık seviyeleri arasında anlamlı bir fark olmadığı tespit edilmiştir. Bunların yanı sıra, bireysel emeklilik sistemi müşterilerinin finansal bilgileri hakkındaki değerlendirmeleri ile finansal okuryazarlıklarının uyumlu olmadığı tespit edilmiştir. İlaveten, yatırımlarını kendisi yapan müşteriler ile yatırım kararını bireysel emeklilik sistemi şirketine bırakan müşterilerin finansal okuryazarlık düzeylerinin,“kendi yatırım yapanların”daha yüksek finansal bilgiye sahip oldukları yönündeki inançlarına rağmen istatistiksel olarak anlamlı olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Individual pension system started operation in Turkey in 2003. Since then government has taken many actions to increase participation to the system. First, income tax deduction advantage was given. This tax deduction advantage was changed into government contribution advantage in 2012. Another important action was the auto enrollment system which came into act in 2017. All these efforts was to increase participation to the system and duration of individual pension system customers in the system. This thesis is a step forward to understand individual pension system customers through analyzing the financial literacy of present and ex individual pension system customers in Ankara. With this thesis financial literacy of individual pension system's present and ex customers; change in financial literacy according to specialities of individual pension system customers; individual pension system customers' self financial knowledge evaluation and investment attitudes of individual pension system customers was analyzed. It is seen that financial literacy of individual pension system customers change depending on their age, education, financial education, household income. Also the results show that financial literacy of individual pension system customers does not change according to gender, marital status or employment type. It is also found that financial literacy of auto enrollment system's present customers and ex customers, who used the opt out option or left the system, does not have statistically significant difference. In addition the self financial knowledge evaluation of individual pension system customers and their financial literacy found not to be compatible. Beside, the financial literacy levels of the customers who make their investment themselves and customers who leave investment decision to individual pension system company found not to be statistically significant although“self investors”believe they have higher financial knowledge.