Yenilikçi bir İslami finansal enstrüman olarak sukuk: Malezya incelemesi
Sukuk as an innovative islamic financial instrument: The case of Malaysia
  1. Tez No: 589008
  2. Yazar: FATMA BETÜL ATLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE KARACAER ULUSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ekonomi ve Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
İslami temellere riayet etmek isteyen yatırımcılar ve mülk sahipleri için en uygun faizsiz kazanç sağlayan saha İslami finanstır. İslami finansı oluşturan en temel araç ise 2002 yılında Malezya hükümeti tarafından İslami bankaların varlık yönetimini kolaylaştırmak amacıyla ihraç edilen, günümüzde ismi Kira Sertifikası olarak bilinen ve faizsiz tahvil ve bono olarak nitelendirilen Sukuk'tur. AAOIFI tarafından Sukuk 'dayanak teşkil eden bir varlık sepetinde yer alan varlıklar üzerindeki ortak mülkiyeti temsil eden eşit değerdeki sertifikalar' olarak tanımlanmıştır. Sukuk'u diğerlerinden ayıran en temel özellik, gerçek bir varlığa dayanıyor olup varlığın faizsiz kazancından tasarruf sahiplerine pay veriyor olması; dolayısıyla faizle elde edilen bir gelir çeşidinin ve belirsiz bir kazancın bulunmuyor olmasıdır. Bu çalışma, İslami finansın en önemli enstrümanlarından olan Sukuk'un tanımından, diğer yatırım araçlarından farkından, bileşenlerinden, küresel piyasalardaki yerinden, çeşitlerinden, faydalarından ve Türkiye ve Dünyadaki yerinden bahsetmektedir. Bunun yanı sıra çalışmanın temelinde güdülen amaç, Sukuk'un dayandığı İslami Bankacılık prensibi ve içerikleriyle beraber Sukuk'un kıymetli evrak olarak işlem görmesinin kurucusu olan Malezya ülkesinin ihraçların başladığı günden bu yana gelişimini nitel ve nicel olarak incelemektir. Sonuç olarak İslami ülkeler için önem taşıyan Sukuk'un ve faizsiz kazancın bu işi yalnızca yatırım amacıyla yapan ve bu piyasayı geliştiren ülkelerin yanı sıra, sistemi özellikle inanç esasına dayalı olarak kullanmak isteyen İslam ülkelerinde de faizsiz kazanç bilincinin yerleştirilmesi gerektiğine ve Türkiye'nin de bu bilinçle sukuk ihracı konusundaki yetersizliklerini aşması gerektiği konusuna değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Islamic finance is the most proper area that supplies interest free profit for owners and investors who want to obey the Islamic bases. Sukuk is the futured basic financial instruments in Islamic finance constitution in last terms which is exported to make the Islamic banks wealth management easy by Malaysia government in 2002 for the first time, known as Lease Certificate and characterized as bond. Sukuk is defined as the equal ranking certificates which represent the common ownership that is based on wealth by AAOIFI. The most basic distinctive feature of Sukuk which separates than others is basing a real wealth and also sharing out to possession owners from wealth on interest free profit; so non existing any income variety which is obtained by interest and unknown profit. This study introduces Sukuk that is the one of innovational instrument in Islamic finance, emphasizes difference between Sukuk and other investment tool, investigate Sukuk's varieties and its components, reveals position and importance of Sukuk in global markets, mentions its position and future in Turkey and the World. On the other hand, the aim of the study is to examine qualitatively and quantitatively the development of the Malaysian country, which is the founder of the Sukuk as a negotiable instrument, along with the Islamic banking principle and contents on which the Sukuk is based since the beginning of issuances. As a result, in this study it has been mentioned that the necessity of Sukuk and interest free profit awareness for Islamic countries that want to use the system especially on the basis of faith, besides the Islamic countries which Sukuk and interest free profit are important and countries that do this business in order to develop this market and for investment purposes. Also, it has been addressed that the need to overcome deficiencies on Sukuk issuance in Turkey with the aid of this awareness.