İslamofobiye ilişkin Hatay'daki gayrimüslimlerin yaklaşımları üzerine bir araştırma
A research on the approaches of non-muslims in error related to Islamophobia
- Tez No: 589007
- Danışmanlar: PROF. DR. VEYSEL EREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Public Administration, Political Science, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Son yıllarda islamofobik algıların arttığı görülmektedir. Tarihi süreçler incelendiğinde, haçlı seferlerine kadar dayanan bir geçmişinin olduğu görülen İslamofobinin yeni bir algıymış gibi gösterilmesi oldukça manidardır. Dünya'nın da globalleşmesiyle daha da tanınır ve bilinir hale gelen İslamofobi medyanın da kocaman yardımıyla yayılmaya başlamıştır. Hemen hemen her Avrupa ülkesinde İslamofobik olayların arttığı daha da şiddetlendiği ne yazık ki görülmektedir. Bu tez çalışmasında İslamofobi kavramı üzerinde durulup İslamofobinin tarihsel altyapısı incelenmeye çalışılmıştır. Ayrıca Batı dünyasının İslam aleyhine yaptığı çalışmalar incelenmiş ve İslam'a verilen zararlar ortaya konmaya çalışılmıştır. İslam'ı tanımayan Müslümanları bilmeyen Batının, Hristiyan coğrafyası içerisinde İslam ve Müslüman karşıtı bir algı operasyonu başlattığı görülmektedir. Bu çalışmada ise İslam coğrafyasında yaşayan gayrimüslimlerin gerçekten İslamofobik algılar besleyip beslemedikleri incelenmeye çalışılmıştır. Müslüman toplumu içerisinde yaşadıkları ve Müslümanları daha yakından tanıma fırsatı buldukları için Hatay'da yaşayan gayrimüslimlerin bu durum karşısındaki tutumları araştırılmaya çalışılmıştır. Bu bölgedeki gayrimüslimlerin İslam'a ve Müslümanlara yönelik tutumları likert tipi tutum ölçeği şeklindeki anket çalışmasıyla değerlendirilmeye çalışılmıştır. Yapılan anket çalışması 200 kişilik gayrimüslim cemaatine uygulanmıştır. Anket sonuçları SPSS (Statictical Package for Social Science 22.0) istatistik programı kullanılarak analiz edilmiş ve yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Islamohobic perceptions have increased in recent years. When historical proceses are axamined, it is quite meaningful to Show Islamophobia asa a new perception that has a history dating back to crusades. İslamophobia which has become more know and kown with the globalization of the World, has started to spread with the help of the media. It is a pity that Islamophobc evemts have increased and intensified in almost every European country. In this thesis, the concept of islamophobia is emphasized and the historical background of islamophobia is tried to be examined. In addition, the studies carried out by the western World against Islam were examined and it was tried to reveral the damages given to Islam. It is seen that the Muslims who do not know Islam started an operation of perception against Islam and Islam within the Christian geography of the western region. In this study, it is tried to examine whether the non-Muslims living in Islamic geography really feed Islamophobic perceptions. Since they lived in Muslim society and had the opportunity to get to know Muslims more closely, the attitudes of non-Muuslims living in the Hatay were tried to be investigated. The non-Muslims attitude towards Islam and Muslims in this region was evaluated with a likert type attitude scale. The survey was applied to 200 non-Muslim communities. The results of the survey were analyzed and interpreted using the SPSS statistical program.