Kadın girişimcilerin iş kurma niyet ve davranışlarının incelenmesi: Karabük ili örneği
Investigation of women entrepreneurs' intention and behavior: The case of Karabük province
  1. Tez No: 589026
  2. Yazar: İMRAN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN UYGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Ekonomik kalkınmada ve gelişmede önemli bir rolü olan girişimcilik aynı zamanda pazar ekonomisinin de başarıya ulaşmasında basamak görevi görmektedir. Türkiye'de kadınların, 1990'lı yıllardan başlarından itibaren faal bir şekilde girişimcilik etkinliklerinde bulunduklarını görmekteyiz. Kadınların girişimcilik faaliyetlerinde bulunması ve kadın girişimcilerin teşvik edilmesi hem ekonomik bağımsızlıkları sağlamayı hedeflemekte hem de kadın işgücü katılımını arttırmayı sağlamaktadır. Kadın bireylerin çeşitli kurum ve kuruluşlar tarafından verilen destekler ile girişimci olmalarının teşvik edilmesi, toplumsal olarak da gelişmeye yönelik bir yatırım olarak görülmektedir. Topluma güçlü, bağımsız ve donanımlı kadınlar kazandırılarak, iktisadi büyümenin pozitif yönde etkilenmesi nedeniyle kadın girişimcilik her geçen yıl daha çok desteklenmektedir. Bu çalışmada Karabük ilindeki kadın girişimcilerin iş kurma niyetleri ve davranışları incelenmiştir. Çalışma ile kadın girişimcileri motive eden unsurları saptamak ve girişimcilik niyeti düşük olan kadın girişimci adaylar için yol gösterici bir araştırma olması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Entrepreneurship, which has an important role in economic development and growth, also serves as a step in the success of the market economy. We see that women's in Turkey have been active in entrepreneurship activities since the beginning of the 1990s. Women's entrepreneurship activities and encouragement of women entrepreneurs aim to achieve economic independence and increase female labor force participation. Encouraging women to become entrepreneurs with the support of various institutions and organizations is seen as an investment towards social development. Women entrepreneurship is being supported more and more every year due to the fact that economic growth is positively affected by bringing strong, independent and well-equipped women to the society. In this study, the intention and behaviors of female entrepreneurs in Karabük are investigated. The aim of the study is to identify the elements that motivate women entrepreneurs and to be a guiding research for women entrepreneurs with low intention of entrepreneurship.