Dimitri Şostakoviç'in op.40 viyolonsel - piyano sonatı'nın analizi
Analysis of dmitri shostakovich op.40 violoncello - Piano Sonata
  1. Tez No: 589035
  2. Yazar: GÖKÇE BAHAR OYTUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. ALİ AHMET ALTINEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Yaylı Çalgılar Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışma Şostakoviç'in hayatı, kariyerindeki ilerleyişi ve müzikal anlamda onu biçimlendiren detaylar üzerine bilgiler sunmaktadır. Yapılan araştırmalar sonucunda edinilen bilgiler ışığında, Op.40 Viyolonsel – Piyano Sonatı müzikal ve armonik açıdan analiz edilmiştir. Bu eser metninde yer alan tüm müzikal terimler doğrudan kaynaklardan elde edilen ifadelerle belirtilmiştir. İlk bölüm giriş niteliğinde olup, bestecinin yaşadığı yıllardaki sosyal ve politik durumların kısa bir incelemesinden oluşmaktadır. Elde edilen veriler ışığında, hayatı ile ilgili aktarılan bilgiler, örnek olarak sunulan resimler ile desteklenmiştir. İkinci bölümde bestecinin hayatı ile ilgili bilgiler çeşitli kaynak ve makalelerden alınan veriler ile hazırlanmıştır. Hayatındaki önemli olaylar ve yaşadığı ülkenin kültürel - politik değerlerinin besteci üzerindeki etkileri bölüm içerisinde anlatılmaktadır. Op.40 Viyolonsel – Piyano Sonatı ile ilgili kaynak araştırması yapılmış, elde edilen veriler birlikte değerlendirilerek bölüm içerisine aktarılmıştır. Üçüncü bölümde, Op.40 Viyolonsel – Piyano Sonatı'nın, müzikal ve armonik analizi yapılmıştır. Her bölüm karakteristik açıdan incelenmiş, önemli noktalar ele alınmış ve armoni yapıları şekiller ile açıklanmıştır. Açıklamalarda viyolonsel partisi hem ayrı hem de piyano eşliği ile birlikte değerlendirilerek, ortaya çıkan müzikal ve armonik yapılar ile tınısal bütünlük incelenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Analiz, Dimitri Şostakoviç, Piyano, Sonat, Viyolonsel.
Özet (Çeviri)
This thesis provides information on Shostakovich's life, his progress in his career and the details that shaped him in musical terms. In light of these details, his Op.40 Violoncello – Piano Sonata, which is the subject of this thesis, is analyzed both musically and harmonically. The first chapter is an introduction and consists of a brief review of the social and political situations of the composer's years. The data obtained is presented along with pieces of information on his life, supported by pictures. The second chapter is about the life of the composer with data having been collated from various sources and articles. This chapter describes the important events in the composor's life and the effects of the cultural – political values of his country on the composer. With resource analysis having been done on Op.40 Violoncello – Piano Sonata, the data obtained has been added to the chapter. The third chapter performs the musical and harmonic analysis of Op.40 Violoncello - Piano Sonata. Each section is examined on the basis of characteristics, with important points discussed and the harmony structures explained with the help of figures. The explanations section evaluates the cello party with both the piano accompaniment and the individual performance, and analyzes the resulting musical and harmonic structures and the timbre. KEYWORDS: Analysis, Dmitri Shostakovich, Piano, Sonata, Violoncello.