Dimitri Şostakoviç'in Op. 119 Stepan Razin'in İdamı başlıklı senfonik şiirinin orkestra şefliği teknikleri açısından incelenmesi
Analysis of the orchestral conducting techniques in Dimitri Shostakovich's symphonic poem Op. 119 the Execution of Stepan Razin
  1. Tez No: 976815
  2. Yazar: AHMET DEMİR YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. BURAK TÜZÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kompozisyon ve Orkestra Şefliği Ana Sanat Dalı
Özet
Bu çalışmada, 20. yüzyıl bestecilerinden Dimitri Dimitriyeviç Şostakoviç'in şair Yevgeni Alexandroviç Yevtuşenko'nun Bratskaya Ges isimli şiiri üzerine bestelediği Op. 119 Stepan Razin'in İdamı isimli senfonik şiiri, orkestra şefliği teknikleri açısından incelenmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde Şostakoviç ve Yevtuşenko ilişkisi bağlamında eserin ortaya çıkış süreci ve şiir hakkında bilgi verilmiş, ikinci bölümünde ise eserin form analizi ve orkestra şefliğinde kullanılan teknikler bakımından incelemesi sunulmuştur. Araştırma sırasında kaynak tarama ve doküman analizi yöntemleri kullanılmıştır. Bu çalışmanın, eserin şeflik teknikleri açısından rehber bir kaynak olması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, Dimitri Dimitrievich Shostakovich's symphonic poem Op. 119, The Execution of Stepan Razin, based on the poem Bratskaya Ges by the poet Yevgeny Alexandrovich Yevtushenko, is analyzed from the perspective of orchestral conducting techniques. The first section of the study provides information about the work's creation process and the poem in the context of the relationship between Shostakovich and Yevtushenko, while the second section presents a form analysis of the work and analysis of the techniques used in orchestral conducting. Literature review and document analysis methods were used during the research. This study aims to serve as a guide to the work in terms of conducting techniques.