Alternatif turizm kapsamında kongre turizminin turizm ekonomisine katkısı: Antalya ili örneği
Congress tourism's contribution to tourism economy in the framework of alternative tourism: The case of Antalya province
  1. Tez No: 589066
  2. Yazar: ŞEYDA YAKUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMİH BÜYÜKİPEKCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmanın amacı, alternatif turizm çeşitlerinden biri olan kongre turizmini ele almak ve kongre turizminin turizm ekonomisine katkısını ortaya koymaktır. Bu amaç çerçevesinde Antalya örneği üzerinden araştırma yapılmıştır. Çalışmada öncelikle turizmin kavramsal çerçevesi açıklanmış ve sonrasında alternatif turizm ele alınarak kongre turizmine geçmeden önce temel kavramlar sunulmuştur. Ardından kongre turizmi ele alınmış ve kongre turizminin ekonomik etkilerine yer verilmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde Türkiye'de ve Antalya'da genel olarak turizm verileri ve turizm geliri, ikinci bölümünde ise kongre turizmi kapsamında Türkiye'de ve Antalya'da genel durum incelenmiştir. Veriler TÜİK'in dinamik sorgulama sistemi ve çeşitli raporlar kullanılarak elde edilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümü Antalya İli merkez ve ilçelerinde faaliyet gösteren 50 seyahat acentesi yetkilisi ile yapılan anket uygulamasını içermektedir. Yapılan analiz sonucunda katılımcıların kongre turizminin turizm ekonomisi değişkeni ile yaş, medeni hal, cinsiyet, eğitim ve acente deneyimi arasında anlamlı bir farklılık olduğu sonucuna ulaşılmıştı
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to discuss congress tourism, which is one of the alternative tourism types, and reveal the congress tourism's contribution to tourism economy. The research was conducted on the province of Antalya sample in accordance with this purpose. Firstly in this study, the conceptual framework of tourism has been explained and then the alternative tourism has been discussed and the basic concepts have been presented before moving to congress tourism topic. Afterwards, congress tourism has been discussed and economic effects of congress tourism have been mentioned. In the first part of the study, tourism data and tourism income in Turkey and Antalya have been examined in general, and in the second part the overall situation of congress tourism in Turkey and Antalya has been examined. The data were obtained by using TUIK's dynamic inquiry system and various reports. The third part of the study consists of a questionnaire conducted with 50 travel agency officials operating in the center and districts of Antalya. According to the results of the analysis, it was observed that there was a significance difference between tourism economy variable of participants' congress tourism and age, marital status, gender, education and agency experience.