Kinetik tipografi uygulamalarında sosyal semiyotik ve geçişlilik sistemi: Sunay Akın'ın sesli hikâyelerine kinetik tipografi uygulama örnekleri
Social semiotics and transitivity system in applications of kinetic typography:examples of applications of Sunay Akin's voiced stories
- Tez No: 589074
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF KEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Tipografi, yazıyı sözsel biçimden öteye taşıyarak yazının görsel olarak ortaya konmasını sağlamaktadır. Bu doğrultuda, Gutenberg'in 'düzenlenebilir –ya da hareketli– hurufat' tekniğinin bulunuşundan itibaren günümüze kadar sayısız tipografi çalışmaları yapılmıştır. 20. yüzyılda modernizmin meydana getirdiği soyutlama anlayışı, basılı sayfa üzerindeki tasarım anlayışını sorgulamış, bunun üzerine de ortaya çıkan sanat akımları tipografiyi geleneksel tipografiden deneysel tipografiye dönüştürmüştür. Bu deneysel tipografi anlayışı tasarımlarda kinetik, dinamizm, hareket gibi kavramlarını da beraberinde getirmiştir. Görsel sanatlarda ilk olarak 20.yy sanat akımları tarafından iki boyutlu yüzeye uygulanan“kinetik”kavramı, bilgisayar teknolojisinin gelişmesiyle birlikte üç boyutlu yüzeye uygulanmıştır. Tasarımda ses, hareket ve zaman kavramları bir araya getirilerek görsel, mekansal ve işitsel bir ortam yaratılmış, hareketli metnin animasyonu olan Kinetik Tipografi, bir iletişim aracı olarak kullanılmaya başlanmıştır. İlk olarak film jeneriklerinde kullanılan kinetik tipografi, dijital medyada iletişim ihtiyacının artmasıyla internet, reklamlar, TV gibi sosyal, ekonomik ve kültürel alanlarda da kullanılmaktadır. Bu çalışmanın amacı, kinetik tipografide, çok modlu anlam oluşturma potansiyelini ortaya koymaktır. Bu anlam oluşturma süreci, sosyal göstergebilimin bir parçası olan geçişlilik sistemi açısından incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Typography enables writing to be presented visually by moving it beyond verbal form. In this respect, numerous typography studies have been made since the discovery of Gutenberg's 'editable – or – moving – technique of typeface. The understanding of abstraction created by modernism in the 20th century questioned the concept of design on the printed page, so the emerging art movements transformed typography from traditional typography to experimental typography. This concept of experimental typography has brought the concepts such as kinetic, dynamism and movement in designs. In the visual arts, the concept of kinetic applied to the two-dimensional surface by the 20th century art movements was applied to the three-dimensional surface with the development of computer technology. In the design, by bringing together the concepts of sound, motion and time to create a visual, spatial and auditory environment, Kinetic Typography, which is the animation of moving text, was used as a communication tool. Kinetic typography, which was first used in movie credits, with the increasing in need of communication in digital media is also used in social, economic and cultural fields such as internet, advertisements and TV. The aim of this study is to reveal the potential of multimodal meaning in kinetic typography. This process of meaning making will be examined in terms of the transitional system which is a part of social semiotics.