Tarım kesiminin kredilendirilmesinde kamu bankacılığının rolü ve önemi: Türkiye örneği
The role and importance of public banking in financing agriculture sector: The sample of Turkey
  1. Tez No: 589078
  2. Yazar: MEHMET REŞİT DİNCER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM BERNA KOCAMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bankacılık, Maliye, İşletme, Banking, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Tarım sektörü, toplum yaşamının devam ettirilebilmesi için gerekli besinleri üreten ana sektör olmakla beraber, ülke ekonomilerine de olan katkılarından dolayı stratejik bir yere sahiptir. Bütün dünya ülkelerinde tarım sektörü sahip olduğu özelliklerden dolayı çeşitli şekillerde desteklenmekte, ülke kaynaklarının önemli bir kısmı tarımsal destekleme politikalarıyla bu alana aktarılmaktadır. Tarım sektörü, tüm ülkelerin ekonomilerinde olduğu gibi Türkiye ekonomisinde de önemli olup, küresel ve yerel ekonomik koşullardan etkilenmektedir. Tarımsal üretim doğal koşullara bağlı olduğu için risk ve belirsizlikler fazladır. Ayrıca tarım kesiminde yaşayanların gelir düzeyleri diğer sektörlere göre düşüktür. Bu nedenle çiftçiler elde ettikleri gelirin önemli bir bölümünü beslenme, barınma, vb. ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla kullandıkları için işletme sermayesi için gelirden ayırdıkları pay yetersiz kalmaktadır. Tarım sektörü açısından finansmana ulaşmak sektörün büyümesi açısından kritik önem taşımaktadır. Üretici gelirleri yeterli düzeyde olmadığı için yatırım ve işletme sermayesi ihtiyacını kredi veren kuruluştan karşılamak zorunda kalmaktadır. Türkiye'de bu kuruluş ağırlıklı olarak Ziraat Bankasıdır. 1888 yılında kurulan ziraat bankası tarım kesimine sürekli ve güvenilir koşullarda kredi teminini amaçlamıştır. Çalışmamızda, elde edilen verilerin ışığında Türkiye'de mevcut olan tarımsal kredi politikaları değerlendirilmiş; Ziraat Bankası tarımsal kredilerinin tarım kesimi üzerine etkileri incelenmiştir. Araştırmaya ait orijinal veriler, Türkiye'de yerleşik 547 tarımsal işletmenin sahipleri ile yapılan anketlerden edinilmiştir. Saha araştırmamızda anketlerden elde ettiğimiz bu veriler, istatistikî açıdan bilgisayar ortamında paket programıyla, Logistik Regresyon yönteminden yararlanılarak analiz edilmiştir. Sonuç olarak Ziraat Bankasının özelleştirilmemesi ve tarım kesimine daha çok destek vermesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
While agriculture sector is the main sector producing nutrition necessary for the continuation of society life, it has also a strategic position because of its contributions to the country economies. The sector is supported by various forms because of its features, an important part of country's resources transfer to this field with supporting policies The agricultural sector has been a key economic force in Türkey economy and is strongly affected by domestic and global economic conditions. Risks and uncertainities are rather high because agricultural production activities depend on natural conditions. Besides income levels of rural people are lower compared to other sectors. Therefore farmers use more of their farm incomes in order to cover their food and housing expenses and consequently the remaining income becomes insufficient for operating capital. Access to finance is critical for the growth of the agriculture sector The farmers have to obtain their needs for investment and working capital by means of loans supplied from credit organization. These organizations is mainly Turkish Republic Agricultural Bank in Türkey Turkish Republic Agricultural Bank (Ziraat Bankası) was established to provide a permanent, reliablesource of credit to Ottonom Empire agriculture in 1884. In our study, in the light of the data obtained agricultural credit policies in Turkey have been evaluated and examined the effects of agricultural loans in the agricultural sector which has been provided by Turkish Agricultural Bank The original data in the study obtained from surveys with 547 owners of agricultural holdings located in Türkey These data obtained from field questionnaires study were analyzed in terms of statistically by package program in computer using logistic regression method. As a result, agriculture is expected to be supported more by Turkish Repeblic Agricultural Bank in Turkey and this bank not to be privatized.