Hemşire öğrencilerin kişisel hijyen bilgi ve uygulamalarının belirlenmesi
  1. Tez No: 58908
  2. Yazar: HATİCE BEBİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
VI- ÖZET halen eğitimlerini sürdürmekte olan öğrencilerin, kişisel hijyen bilgi ve uygulamalarının belirlenmesi amacıyla, kesitsel bir araştırma olarak yapılmıştır. Araştırmanın evren ve örneklemini, 1996-1997 döneminde GATA Hemşirelik Yüksek Okulu ve Sağlık Meslek Yüksek Okul'unda öğrenimlerini sürdüren öğrencilerin tamamı oluşturmaktadır. Araştırmada, veriler iki farklı anket formu kullanılarak toplanmıştır. Form 1, bazı kişisel hijyen uygulamalarının sıklığını belirlemek üzere, bir ay süreyle öğrencilerde kalmıştır. Form 2, bütün öğrencilere toplu olarak ve gözlem altında uygulanmıştır. Veriler, SPSS istatistik programında, yüzdelik ve çok gözlü Chi Square testi uygulanarak değerlendirilmiştir. öğrencilerin, değerlendirmeler sonucu en yüksek oranda orta yeterli bilgi ve uygulamaya sahip oldukları bulunmuştur. Bununla birlikte HYO'da yetersiz bilgi ve uygulama düzeyinde öğrenci bulunmazken, SMYO'da çok düşük düzeydedir. Sınıflara göre kişisel hijyen bilgi ve uygulamalarında bir artma olduğu, ancak bu durumun hemşire okulu öğrencileri için beklenenin altında görüldüğü belirlenmiştir. Araştırmada elde edilen sonuçlar doğrultusunda, öğrencilerin doğru bilgi ve uygulamalarının yükseltilmesi gereklidir. Ayrıca, kişisel hijyen bilgi ve uygulamaların öncelikle çocukluk ve gençlik döneminde ailede öğrenilmesi nedeniyle ailelerin konu hakkında eğitilmeleri önemlidir. Birey, aile ve toplumun eğitilmesinde, hemşireler önemli bir yer aldığı için öncelikle kendi eğitimleri ve uygulamalarının doğru ve yeterli olması çok önemlidir. 54
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was carried out with the aim of searching the personal hygiene knowledge and practice among all the students that have been educating in HYO and SMYO of GATA on 1996-1997 education season. In research, the data was obtained by using two different questionnaire. Form 1 was kept by the students to learn their some personal hygiene practice frequencies for a month and collected back. Form 2 was practised to all students at the same time. The data was evaluated by using percentage and Chi-Square Test on SPSS Statistic Program. The results of evaluation are showed as follows; it was found that the level of most students about personal hygiene knowledge and practices was medium- sufficient. However, there wasn't any student on in sufficient knowledge level in HYO but was found in SMYO. While the class of students was getting higher, the level of personal hygiene knowledge and practices has increased. But it was not enough for these schools. 55