Adana - Osmaniye demiryolu hattı gar binalarının mimari özellikleri ve koruma sorunları
The architectural characteristics and conservation problems of the train station buildings on Adana - Osmaniye railway
- Tez No: 589101
 - Danışmanlar: PROF. DR. DEMET BİNAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Mimarlık, Architecture
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Restorasyon ve Koruma Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 301
Özet
Bu tez, Bağdat demiryolu projesinin bir parçası olan Adana-Osmaniye demiryolu hattı gar binalarında görülen eksikliğin tamamlanması için yapılan kapsamlı bir çalışmadır. Gar yapılarının günümüzde kalan ve kalamayan kısımları tespit edilmiş, genel özellikleri ve sorunları anlatılmış, çözüm önerileri getirilmiştir. Çalışma beş ana bölümden oluşmaktadır. I.Bölümde; Çalışmanın amacı, bu amaç doğrultusunda yapılan araştırmanın inceleme yöntemi ve çalışmanın kapsamı anlatılmıştır II.Bölümde; Türkiye'de demiryolunun doğuşu ve tarihsel gelişimi incelenmiş, gar binalarının genel özellikleri ve gruplandırma sistemi anlatılmıştır. III.Bölümde; Arazi çalışmaları doğrultusunda gar binalarının çalışma prensibi, yapım sistemi, plan, cephe ve malzeme özellikleri, yapı elemanları ayrıntılı olarak incelenerek anlatılmıştır. IV.Bölümde, Gar binalarının sürdürülebilirliği ile ilgili sorunlar ve tehditler, nedenleri ve türlerine bağlı olarak ortaya konulmuştur. Değişim ve bozulma durumları ile nedenleri sosyo-ekonomik sorunlar, yasal ve yönetimle ilgili sorunlar, fiziksel sorunlar başlıkları altında incelenmiştir. Fiziksel sorunlar; doğal tehditler, yerleşim ölçeğinde sorunlar ve yapı ölçeğinde sorunlar olarak sınıflandırılmıştır. V.Bölümde; Sonuç olarak; Gar binalarının sürdürülebilirliği için öneriler ortaya konulmuştur. Konuya, sosyo-ekonomik öneriler, yasal ve yönetimle ilgili öneriler, fiziksel ve işlevsel öneriler olarak ayrı başlıklar altında değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis is a comprehensive study for the completion of the research deficiency regarding the railway station buildings on Adana-Osmaniye railway line that is a part of the Baghdad railway project. In this study, the existing and non-existing parts of the railway station structures are identified, the general characteristics and problems are explained, and solution proposals are provided. The study consists of five main chapters. In chapter 1, the purpose of the study, the research method followed, and the scope of the study are explained. The birth and historical development of railways Turkey are examined in chapter 2. The general characteristics and classification method of train station buildings are also clarified in examples. Chapter 3 describes the working principle of the train station buildings, their construction system, plan, facade and material properties and structural elements in detail with the field studies. In Chapter 4, the problems and threats regarding the sustainability of the station buildings are put forward depending on reasons and types. The reasons of the change and deterioration are examined in the scope of socio-economic, legal and management, and physical problems. Physical problems are classified as natural threats, settlement-related and building-related problems. Chapter 5, as a result, includes proposals for the sustainability of train station buildings. Moreover, these proposals are classified separately in socio-economic, legal, management, physical and functional contexts in this chapter.