Baba katılımı ve annelik bekçiliği davranışının algılanan baba kabul-reddi ile ilişkisinin incelenmesi
Examination of the relation of father involvement and maternal gatekeeping to perceived father acceptance-rejection
  1. Tez No: 589100
  2. Yazar: GÜLHAN KURŞUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANDAN DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışma, baba katılımı ve annelik bekçiliği davranışının lise öğrencilerinin algıladığı baba kabul ve reddi arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamıştır. Araştırmada 264 baba ve lise öğrencisi çifti ile anket çalışması yürütülmüştür. Katılımcılara“Demografik Bilgi Formu, Annelik Bekçiliği Ölçeği, Baba Katılımı Ölçeği ve Ebeveyn Kabul-Red/Kontrol Kısa Formu: Baba”uygulanmıştır. Araştırmada veri analizleri, ilişkisel tarama modeli benimsenerek yapılmıştır. Bulgulara göre, cinsiyet, sınıf, çocuk yaşı ve çocuk sayısı değişkenleri bakımından algılanan baba kabul ve reddi alt boyutlarının anlamlı düzeyde farklılaştığı saptanmıştır. Ayrıca, ebeveyn eğitim düzeyi bakımından annelik bekçiliği puanlarının anlamlı düzeyde farklılık gösterdiği bulunmuştur. Korelasyon ve regresyon bulguları doğrultusunda, annelik bekçiliği ve baba katılımı arasında anlamlı ilişki saptanmamıştır. Ergenlerin algıladığı baba kabul-red/kontrol boyutları ile baba katılımı arasında negatif yönlü ve anlamlı ilişki bulunmuş olup; baba katılımının düşük oluşunun ergenlerin algıladığı baba reddini kontrol alt boyutu dışında tüm alt boyutlarıyla anlamlı düzeyde yordadığı bulunmuştur. Araştırmada elde edilen bulguların, kritik bir gelişim evresi olan ergenlik döneminde aile işlevlerinin ebeveyn ile ilişkiler bağlamında ele alınmasıyla olası problemler hakkında etkin müdahalelerin yapılandırılması bakımından katkı sağlayabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the relationship between perceived paternal acceptance and rejection by high school students and maternal custody and father participation. In this study, 264 fathers and high school students were interviewed.“Demographic Information Form, Maternity Guard Scale, Father Participation Scale and Parental Acceptance-Rejection / Control Short Form: Father”were used. In the study, data analysis was performed by the relational screening model. According to the findings, it was found that perceived paternal acceptance and rejection subscales differed significantly in terms of gender, class, child age and number of children. In addition, it was found that maternal gatekeeping scores differed significantly in terms of parental education level. Correlation and regression findings showed no significant relationship between maternal gatekeeping and father involvement. However, a negative and significant relationship was found between the father acceptance-rejection / control dimensions perceived by adolescents and father involvement. Based on regression analyses It was found that low father involvement significantly predicted father rejection perceived by adolescents with all subscales except control subscale. It can be thought that the findings obtained in this study may contribute to the structuring of effective interventions about possible problems by considering family functions in the context of relations with parents during adolescence which is a critical developmental stage.