Tek ebeveyni kadın olan ailelerde sosyal sermaye gelişiminin değerlendirilmesi
Evaluation of social capital development in families with a single female parent
- Tez No: 927377
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YÜKSEL BEKAROĞLU DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Araştırma, tek ebeveyni kadın olan ailelerde sosyal sermaye gelişimini değerlendirmeyi amaçlayan nitel bir çalışmadır. Çalışmada, sosyal sermayenin temel bileşenleri olan güven, toplumsal ağlar, yardımlaşma ve sosyal destek mekanizmaları üzerinden, tek ebeveyni kadın olan ailelerin karşılaştığı güçlükler ve sosyal sermaye gelişimleri incelenmektedir. Araştırmada, farklı sosyoekonomik arka planlara sahip 15 tek ebeveyn kadın katılımcıyla yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiş ve elde edilen veriler derinlemesine analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda, ailelerin ekonomik, psikolojik, çocuk bakımı ve sağlık gibi alanlarda çok boyutlu zorluklarla karşı karşıya olduğu anlaşılmıştır. Tek ebeveynli aile modeline geçiş yapan ailelerin, ekonomik bağımsızlık arayışları ve toplumsal baskılar ile mücadele ettikleri belirlenmektedir. Psikolojik açıdan, boşanma süreci ve sonrasında yaşanan duygusal baskılar, tek ebeveynli ailelerin sosyal ağlardan uzaklaşmasına ve toplumsal güven bağlarının zayıflamasına neden olmaktadır. Özellikle boşanma sürecinde maruz kalınan psikolojik, fiziksel şiddet ve bu durumun beraberinde getirdiği yıpranmalar, bu zorlukları derinleştirmektedir. Araştırma sonucunda, tek ebeveyn olan kadınların yaşama bağlanmada en önemli motivasyon kaynağının çocukları olduğu ve sosyal sermayelerini çocuğun geleceğini merkeze alarak yeniden yapılandırmaya çalıştıkları tespit edilmiştir. Toplumsal bağlar açısından değerlendirildiğinde, çevredeki bireylerin olumsuz tutumları ve aile içi baskılar, tek ebeveynli ailelerin sosyal yaşamlarını kısıtlamalarına sebep olmaktadır. Çalışma hayatında karşılaşılan ayrımcılık, önyargı ve yetersiz destek mekanizmaları, kadınların iş yaşamından uzaklaşmasına ve toplumsal dışlanma hissinin artmasına sebep olmaktadır. Araştırmada, tek ebeveyni kadın olan ailelerde sosyal sermaye gelişiminin toplumsal katılım, ekonomik dayanıklılık ve psikolojik iyilik hali üzerindeki etkileri ortaya konmaktadır. Araştırmada, sosyal hizmet alanında, tek ebeveynli ailelerin sosyal sermaye gelişimlerini desteklemeye yönelik politika ve uygulama önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The research aims to assess the development of social capital in single-mother families. Qualitative analysis, study examines the challenges faced by single mother families and their development of social capital through key components like trust, social networks, international and social support mechanisms. Fifteen single mothers from diverse socioeconomic backgrounds participated in structured interviews and the collected was in depth analyzed. Transitioning to single parent involved a pursuit of economic independence and a struggle against social pressures. Psychologically, emotional pressures from the divorce process and aftermath led to a distancing from social networks and a weakening of social trust bonds. Psychological and physical violence during divorce further exacerbated these difficulties. The research found that single mothers primary motivation for staying connected to life is their children, and they are striving to restructure their social capital, focusing on their children's future. Regarding social connections, negative attitudes and family pressures from the surrounding environment limit the single parent families social lives. Discrimination, prejudice and unequal support systems in the workplace also lead to mothers with drawing from the work force and increasing feelings of social interdiction. The research highlights the positive impact of social capital development on social participation, economic resilience and psychological wellbeing in single parent families. Policy and practice recommendations are provided to support the development of social capital in single parent families within the social services sector.