Boşanmalarda sosyal medyanın rolü: İstanbul Anadolu adliyesi örneği
The role of social media in divorce: the case of İstanbul anatolian courthouse
- Tez No: 589111
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULHAKİM BEKİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmetler, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Social Services, Sociology, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmetler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Özellikle son yıllarda ülkemizde ve Dünya'da artış gösteren boşanma oranları, toplum ve aile yapısını inceleyen bilim dallarına araştırma imkânı tanımış, bu alandaki çalışmaların sayısında da artış görülmüştür. Ancak sosyal medya kavramı yeni bir süreç olup, bu konuyla ilgili yeterince çalışma yapılmamıştır. Bu çalışma, Türkiye'de kadın ve erkeklerin boşanmalarında sosyal medyanın etkisinin olup olmadığı, İstanbul Anadolu Adliyesi'ne boşanmak üzere başvuran kadın ve erkekler örnekleminde çeşitli değişkenler açısından (yaş, cinsiyet, eğitim vb.) incelendiği nicel bir çalışmadır. Araştırmanın örneklemini 2018-2019 yıllarında İstanbul Anadolu Adliyesi Aile Mahkemeleri'ne boşanmak üzere başvuran 122 kadın (%61,0), 78 erkek (%39,0) toplamda 200 kişi oluşturmuş olup katılımcılara 'Sosyodemografik Bilgi Formu' aracılığı ile sorular sorulmuş, ardından 'Boşanma Nedenlerine Yönelik Tutumlar: Boşanmayı Artırıcı veya Engelleyici Faktörlere Yönelik Tutum Ölçeği' uygulanmıştır. Sosyodemografik bilgi formunda 17 soru, Boşanma Nedenlerine Yönelik Tutumlar: Boşanmayı Artırıcı veya Engelleyici Faktörlere Yönelik Tutum Ölçeği'nde ise 18 yargı cümlesi bulunmaktadır. Araştırmada yalnızca boşanma sürecindeki çiftlerin sosyal medya kullanımlarının evlilik birliği üzerindeki etkisine bakılmamış, bunun yanı sıra bazı demografik değişkenlerle ilişkileri açısından da veriler incelenmiştir. Araştırmada boşanma aşamasında olan çiftlerin boşanma nedeni olarak birinci sırada ' eşimin ailesi ile aramdaki geçimsizlik', ikinci sırada 'eşimin, ailemle arasındaki geçimsizlik' üçüncü sırada 'fiziksel şiddet', dördüncü sırada ise 'eşimin sosyal medyada fazla zaman geçirmesi' ve 'alkol kullanımı' şeklinde sonuçlar elde edilmiştir. Bu çalışmanın hedefi sosyal hizmetin koruyu-önleyici çalışma alanı ile sosyal medya kullanımının toplumsal bir sorun haline gelmesini önlemek ve bu konuda farkındalık kazandırmak olarak hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Especially in recent years, the divorce rates, which have increased in our country and in the world, have enabled the disciplines that examine the society and family structure to research and the number of studies in this field has increased. However, the concept of social media is a new process. This study whether the effects of social media in the divorce of women and men in Turkey, in which men and women samples apply for a divorce to Anatolia Courthouse in terms of various variables (age, sex, education, etc.) Is a quantitative study examining. The sample of the study consisted of 122 women (61.0%), 78 men (39.0%) who applied to the Divorce Family Courts of Istanbul in 2018-2019 for a divorce. Attitudes Towards Divorce Causes: The Attitude Scale for Divorce Increasing or Preventing Factors was applied. There are 17 questions in the sociodemographic information form, and 18 judicial sentences in the Attitude to Divorce Causes: Attitude towards Increasing or Preventing Divorce Scale. In this study, not only the effect of the social media use of the couples on divorce, but also their relationship with some demographic variables was examined. In the research, as the reason for the divorce of the couples in the first place 'my wife's family and incompatibility between me', second place 'my wife, my family, incompatibility between' third place 'physical violence', fourth place 'my wife spend more time on social media' and 'alcohol use' results were obtained. With this study, it is aimed to prevent the use of social media with the protection-preventive work area of social service and to raise awareness on this issue.