Evli çiftlerde sosyal medya kullanımının mahremiyet ihlaline ve boşanmalara etkisi
The effect of social media use on violation of privacy and divorce in married couples
  1. Tez No: 936895
  2. Yazar: SİBEL ABASIYANIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL BARIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Yaşanan teknolojik gelişmeler ve beraberinde oluşan dijitalleşme şüphesiz yaşamın birçok alanında önemli etkilerde bulunmakta, çeşitli kazanımlar sunduğu gibi de çeşitli olumsuzlara neden olmaktadır. Teknolojinin insan yaşamına kattıkları göz önüne alındığında pozitif etkilerinden yoğun bir şekilde bahsetmek mümkündür. Buna karşın teknolojik gelişmelerin insan yaşamına yalnızca pozitif etkilerde bulunduğundan söz etmek de büyük bir yanılgı olacaktır. Teknolojik gelişmelerin sunduğu olumlu gelişmelerin yanında olumsuz etkilerinden birçok farklı alanda bahsetmek mümkün olsa da çalışma kapsamında teknolojik gelişmelerle ortaya çıkan sosyal medya olgusunun evli çiftler üzerindeki etkilerine odaklanılmıştır. Araştırmada sosyal medya kullanımının evli çiftlerde aile mahremiyeti ihlallerine, iletişim ilişkilerine ve boşanmalarına sebebiyet veren etkenler incelenmiştir. Bununla birlikte sosyal medya kullanımının yaratacağı riskler bağlamında değerlendirildiğinde yerleşim yerine, cinsiyete, gelir durumuna, evlilik süresine ve eğitim durumuna göre katılımcıların vermiş oldukları yanıtların ve beraberinde görüşlerinin farklılık gösterip göstermediği incelenmiştir. Araştırma Türkiye'nin İstanbul il sınırları içerisinde yaşayan ve rastgele seçilmiş 255 evli çift üzerinden anket ve görüşme yoluyla veriler elde edilmiştir. Hala evli olanlar ve daha önce evlenip boşanmış olan bireyler de çalışmaya dahil edilmistir. Çalışmada elde edilen veriler SPSS (Sosyal Bilimler İçin İstatistik Programı) kullanılarak test edilmiştir. Yapılan analizler neticesinde erkeklerin sosyal medya bağımlılığının kadınlara göre daha yüksek olduğu, 30 yaş üstü katılımcıların boşanma eğilimlerinin daha yüksek olduğu, kentte yaşayanların kırda yaşayanlara göre iletişimlerinin daha iyi olduğu ve farklılıkları kabul etmede daha anlayışlı oldukları, 6 yılın altında süredir ve 20 yılın üstünde süredir evli olan katılımcıların boşanma eğilimlerinin daha yüksek olduğu, hane geliri 25.000 TL'nin altında olanların mahremiyet algılarının diğer katılımcılara göre daha düşük olduğu Tiktok kullanan katılımcıların çatışma çözme becerilerinin diğer katılımcılara göre daha düşük olduğu belirlenmiştir. Katılımcıların doğdukları yere, çocuk sayısına ve çalışma durumlarına göre ise görüşlerinde istatistiksel olarak anlamlı bir farklılığa rastlanılmamıştır. Çalışma kapsamında ayrıca sosyal medya bağımlılığının mahremiyet algısını azalttığı ve boşanma eğilimini arttırdığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The technological developments and the digitalization that has come with them undoubtedly have significant effects in many areas of life, and while they offer various gains, they also cause various negative effects. When we consider what technology has added to human life, it is possible to talk about its positive effects intensively. On the other hand, it would be a great mistake to say that technological developments only have positive effects on human life. Although it is possible to talk about the negative effects of technological developments in many different areas in addition to the positive developments they offer, the study focuses on the effects of the social media phenomenon that emerged with technological developments on married couples. The research examines the factors that cause family privacy violations, communication relationships and divorces in married couples due to social media use. In addition, when evaluated in the context of the risks that social media use will create, it is examined whether the responses given by the participants and their opinions differ according to their place of residence, gender, income status, marriage duration and education level. Data were obtained through surveys and interviews on 255 randomly selected married couples living within the borders of Istanbul, Turkey. Individuals who were still married and those who had previously been married and divorced were also included in the study. The data obtained in the study were tested using SPSS (Statistical Program for Social Sciences). As a result of the analysis, it was determined that men's social media addiction was higher than women, participants over the age of 30 had a higher tendency to divorce, those living in cities had better communication than those living in rural areas and were more understanding in accepting differences, participants who had been married for less than a year and for more than 20 years had a higher tendency to divorce, those whose household income was below 25,000 TL had a lower perception of privacy than other participants, and participants who used Tiktok had lower conflict resolution skills than other participants. No statistically significant difference was found in the participants' opinions according to their place of birth, number of children, and employment status. It was also determined within the scope of the study that social media addiction reduced the perception of privacy and increased the tendency to divorce.