Fetal gelişim kısıtlılığı olan gebelerde kan bor düzeyi araştırılması
Investigation of blood boron levels in pregnant women with fetal growth restriction
  1. Tez No: 589130
  2. Yazar: ZEKERİYA BALIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ CEMGİL ARIKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: İntrauterin gelişme geriliği (İUGG) maternal, fetal, plasental ve çevresel pek çok nedene bağlı ortaya çıkabilmektedir. Son dönemlerde, lityum, çinko ve bor gibi çeşitli metaloitlere maruziyet ve İUGG arasındaki ilişki çeşitli çalışmalarda araştırılmıştır. Ancak maternal serum bor düzeyleri ile ilgili oldukça çelişkili sonuçlar bulunmaktadır. Bu çalışmada maternal bor düzeyleri ile İUGG arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Bu çalışma, Şubat 2019 tarihinden sonra KSÜ Tıp Fakültesi (KSÜTF) Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı obstetri polikliniğine başvuran 18-50 yaş arası, tekil gebeliği bulunan ardışık 100 hasta üzerinde gerçekleştirildi. Fetal gelişim kısıtlılığı tanısı, tahmini ağırlığı gestasyonel yaşa göre 10. persentilin altında olan fetüs varlığı olarak kabul edildi. Çalışma sürecinde İUGG tespit edilen hastalar; çalışma grubu (Grup 1, n=50) olarak kabul edilirken, aynı süre içerisinde gebelik polikliniğine başvuran, tekil gebeliği olan ve çalışmaya dahil edilme kriterlerini sağlayan gebelik komplikasyonları veya fetal distress bulguları olmayan ve çalışmaya katılmayı kabül eden normotansif gebe kadınlar ise kontrol grubu (n=50) olarak seçildi. Hastalar anne yaşı (yıl), vücut kitle indeksi (kg/m2), fetal değerlendirme esnasındaki tahmini fetal ağırlık (EFW), persentil değerleri tespit edilerek kayıt altına alındı. Gönüllülerden alınan kan örnekleri 3500 rpm de 10 dakika santrifüj edildikten sonra eppendorf tüplerinde -80 C'de saklandı ve maternal serum bor konsantrasyonları ICP-OES (Perkin Elmer Optima 2100 DV) cihazı kullanılarak ölçüldü. Elde edilen verilerin istatistiksel değerlendirmesi SPSS 22.0 for Windows paket programı kullanılarak yapıldı. Gruplar arası (hasta-kontrol) verilerin karşılaştırılmasında Mann Whitney U ve ANOVA testleri kullanıldı. İstatistiksel anlamlılık için P degeri 0.05'in altında ise anlamlı kabul edildi. Bulgular: Çalışmaya alınan hastaların yaş ortalaması Intra Uterin Gelişme Geriliği (İUGG) grubunda 29.46±3.38/ yıl ve kontrol grubundaki sağlıklı gebelerde 29.39±5.79/ yıl saptanmıştır. Demografik özellikleri açısından gruplar karşılaştırıldığında, anne yaşı, gravida, parite, gebelik haftası, Vücut Kitle İndeksi ve doğum şekli açısından benzer olup, gruplar arasında anlamlı fark izlenmemiştir (tüm p>0.05). Çalışmamızda tahmini fetal ağırlıkların (EFW) karşılaştırılmasında İUGG grubunda sonuçlar anlamlı oranda düşük saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Intrauterine growth restriction (IUGR) may present with many maternal, fetal, placental and environmental reasons. Recently, associations between exposure to various metalloids such as lithium, zinc and boron and IUGR have been investigated in several studies. However, there are highly contradictory results about maternal serum boron levels. The objective of this study was to evaluate the association between maternal boron levels and IUGR. Methods: This study was conducted with 100 consecutive patients aged between 18-50 years with single pregnancy, who presented to the obstetrics outpatient clinic of the KSU Medical Faculty (KSUMF), Department of Obstetrics and Gynecology after February 2019. The diagnosis of fetal growth restriction was defined as the presence of a fetus with an estimated weight under 10th percentile according to gestational age. During the study period, patients with IUGR detected were assigned to the study group (Group 1, n=50), while normotensive pregnant women who presented to the obstetrics outpatient clinic during the same period, met the inclusion criteria, had no pregnancy complications or fetal distress symptoms, and accepted participation were selected as the control group (Group 2, n=50). Patients' maternal age (years), body mass index (Kg/m2), estimated fetal weight during fetal evaluation (EFW), and percentile values were determined and recorded. Blood samples collected from the volunteers were centrifuged at 3500 rpm for 10 minutes, and stored in eppendorf tubes at -80oC until the analysis. Maternal serum boron concentrations were measured using ICP-OES (Perkin Elmer Optima 2100 DV) device. Statistical analysis of the obtained data was performed using SPSS 22.0 for Windows package statistical software. Data were compared between the groups (patient-control) using Mann-Whitney U and ANOVA tests. p0.05). The estimated fetal weight (EFW) was significantly lower in IUGR group.