Derrida'nın saussure dekonstrüksiyonu
Derrida's deconstruction of Saussure
  1. Tez No: 589131
  2. Yazar: ARINÇ EKİN ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REŞAT LEVENT AYSEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu tezin sorusu dekonstrüksiyonun ne olduğudur. Ancak Derrida metinlerinde dekonstrüksiyonu tam olarak açıklamaz. Bu sebeple Derrida'nın dekonstrüksiyon ile yeniden okuduğu bir metni -Saussure'ün Genel Dilbilim Dersleri- adım adım izlemeye çalıştık. Derrida dekonstrüksiyon ile, Batı metafiziğinin kendisini açıkladığı metinler ve amaç edindiği toplumsal, siyasal, iletişimsel, kamusal, edebi yaşantının kendisi içerisinden çıkabilecek başka söylem ve yaşam alanlarının imkanını düşünmeye açmaktadır. Bu tezde, dekonstrüksiyonu ortaya koyarken, Saussurecü dilbilim modeli üzerinden ilerledik. Gramatoloji metninin birinci bölümü olan“Yazı Yazı Olmadan Önce”de Derrida, Saussure'ün Batı metafiziğinin söz-yazı zıtlığını dilbilimde nasıl sürdürdüğünü irdeler. Saussurecü dilbilimin dekonstrüksiyonu ile Derrida Batı metafiziğinin köklerinisorguya açar ve Platon'dan itibaren felsefenin telos'u olan mevcudiyet metafiziğine yönelik dekonstrüksiyonun imkanına işaret eder. Özellikle gösterge ve yazı kavramlarını Genel Dilbilim Dersleri'nde izler. Saussurecü dilbilimin dekonstrüksiyonunun sonunda ortaya koyulan différance, iz, olay, arkhe-yazı gibi kavramları da mevcudiyet metafiziğinin ve ürettiği bazı kavram zıtlıklarının parçalanmasını gösteren kavramlar olarak kısaca ele aldık.
Özet (Çeviri)
The question of this thesis is what deconstruction is. However, Derrida doesn't express deconstruction clearly in his own texts. For this reason, we tried to follow the text -Saussure's Course in General Linguistics- that Derrida read with deconstruction item by item. By deconstruction, Derrida opens up the other facilities of the texts which Western metaphysics explained itself and of the discourse or the living spaces which can be discovered within societal, political, communicative, public and literary life aimed by this metaphysisc. As we clarified deconstruction in this thesis, we moved on Saussurean linguistics model. In the“Writing Before the Letter”, the first chapher of Grammatology, Derrida studies on how Saussure maintains the writing-speech opposition of Western metaphysic. By deconstruction of Saussurean linguistics, Derrida questions the origin of the Western metaphysics and refers to possibility of deconstruction of the metaphysics of presence that has been telos of philosophy since Platon. Particularly, he pursues the concept of sign and writing on the Course in General Linguistics. We taked the concepts which of Différance, trace, event, arche-writing etc. confessed end of the deconstruction of Saussurean linguistics like that refers to 'destruction' of the Western metaphysics and concept oppositions its generated.