Doğum sonu servislerinde çalışan hemşireler için iş etüdü çalışması
Work study about the nursing working at the postpartum department
- Tez No: 58914
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT SEVİĞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET Araştırma,doğum sonu servislerinde hemşirelerin yaptıkları işlevlerin ve hemşire iş yükünün saptanarak hemşire işgücünün belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak planlanmıştır.Bu amaçla,Zübeyde Hanım Doğumevi, Zekai Tahir Burak Doğumevi ve Etlik Doğumevi doğum sonu servisleri ve bebek servisinde çalışan hemşirelere ilişkin hemşirelik işlevleri gözlenmiştir. Veriler iş örneklemesi ve zaman etüdü tekniği baz alınarak araştırmacı tarafından geliştirilen gözlem formları kullanılarak toplanmıştır. Veriler yüzdelik kullanılarak değerlendirilmiştir. Yapılan ön gözlem sonucunda hemşirelik işlevleri;direkt anne-bebek bakımıyla ilgili işlevler; denetim-koordinasyon,hastanın çevresini olumlu hale getirme,sekreterlik hizmetleri,posta hizmetlerive hemşirenin sorumluluğunda olmayan işler olarak gruplandırılmıştır. Hemşirelerin doğrudan hasta bakımına az zaman ayırdıklar,bunun yanısıra hemşirenin sorumluluğunda olmayan sekreterlik ve posta hizmetlerinin verilmesi için fazla zaman ayırdıkları belirlenmiştir.Ayrıca kişisel nedenlerle işe ara verilen zamanın oldukça fazla olduğu gözlenmiştir. Çalışmanın yapıldığı servislerde,standart zamanlara göre belirlenen toplam tahmini iş yükü hesaplamaları sonucunda hemşire iş gücü fazlalığı saptanmıştır..Elde edilen sonuçlara uygun öneriler getirilmiştir. Anahtar Kelimeler : Hemşirelik işlevleri,insan gücü planlama,zaman etüdü, iş örneklemesi iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study was planned descriptively in order to asses the nursing activities and nurse workload at postpartum units.The activities of the nurses working at postpartum units and newborn units of Zübeyde Hamm,Zekai Tahir Burak and Etlik Maternity Hospitals were observed through this objective. The data was obtained by using observation forms prepared by the researcher based on work sampling and time study techniques. After first observation nursing activities were grouped as functions directed mother-baby care,control-coordination,preparing good enviroment to me patient,secreterial duties,messenger services and activities which are not concerning with the nurses. on the It was determined that the nurses spend little time for care of the patients but much time for the duties not concerning with the nurses such as secreterial services and mesenger services,moreover,it was observed that the intervening period for special causals are rather long. After total predictive workload calculations determined by standard times,it was detected that there are more nursing workforce than needed.Favorable suggestions were made upon this. Key words : Nursing activities,manpower planning,time study,work sampling