İş yeri tabelalarının biçim ve içerik açısından Antakya kent dokusuyla etkileşimi
The interaction of commercial signboards with Antakya urban fabric due to form and content
- Tez No: 589163
- Danışmanlar: DOÇ. BERNA ÖZLEM ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Günümüzde tüm modern kentlerde, tabelaların kullanım alanları hayli geniştir. Gündelik hayatın bir parçası olan, yazı ve görsel kullanılarak oluşturulan tabelalar, görsel iletişimin önemli ögelerindendir. Bu tabelalar, kent dokusu bileşenlerinin önemli bir kısmını kapsadığı için kent imajının oluşmasında belirleyici bir rol oynamaktadır. Her ne kadar gündelik yaşamı kolaylaştırsalar da kimi zaman kentin görsel dokusunu olumsuz yönde etkilemektedirler. Hatay'ın il merkezi konumundaki Antakya, mimari, tarihsel ve kültürel yönlerden kendine özgü bir kimliğe sahiptir. Ancak, Antakya'da iş yeri tabelalarının gelişigüzel oluşturulması, kent dokusunu zedelemektedir. Bu çalışmanın amacı, tabelaların görsel niteliği ve kent dokusu arasındaki ilişkiyi şekillendiren negatif ve pozitif ögelerin saptanması ile, Antakya kent dokusuna zarar veren görsel kirliliğin önüne geçmektir. Bu çalışmada, iyi bir iş yeri tabelasında olması ve olmaması gereken özellikler belirlenmiş ve detaylı bir şekilde anlatılmıştır. Tezin sonuç ürünü olarak, görsel kirliliği önleyen işyeri tabelarınının tasarım önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Area of usage of signboards are wide in all modern cities. Signboards, composed of text and image, are one of the most important aspects of graphic design, as a part of daily life. Since they are one of the important components of urban fabric, they play a determinant role in developing urban identity. Even though they ease daily life, sometimes they have negative influence on city's visual fabric. Antakya, urban center of Hatay City, has a distinctive character with its architectural, historical and cultural aspects. However, production of commercial signboards in Antakya in a haphazard way, leds to disturbance of urban identity. The aim of this study is to resist against visual pollution disturbing urban identity of Antakya by detecting vast scale of negative and positive factors that shape the relationship between visual quality of signboards and urban identity. The properties that a good commercial signboard had to and hadn't to have are listed and detailed. The output of this study provides design proposals based on uniform commercial signboards to resist against visual pollution.