Dynamics of the Russian foreign policy between 2000-2019: Nuclear energy as a foreign policy tool in the case of Turkey
Rusya'nın 2000-2019 yılları arasındaki dış politika dinamikleri: Nükleer enerjinin Türkiye örneğinde bir dış politika aracı olarak kullanılması
- Tez No: 589173
- Danışmanlar: PROF. DR. PINAR KÖKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrasya Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu tez, özellikle nükleer enerjinin sivil yönüne ve nükleer enerjinin Rusya'nın Türkiye ile ilişkilerini nasıl şekillendirdiğine odaklanarak, 2000-2019 yılları arasındaki Rus dış politikasının dinamiklerini incelemektedir. Bu tezin amacı, nükleer enerjinin bir dış politika aracı olarak rolünü ve önemini Türkiye örneğinden yola çıkarak açıklığa kavuşturmaktır. Bu nedenle, Rusya'nın nükleer enerji politikası ayrıntılı olarak incelenmiştir. Bu tez, nükleer güç santrallerinin (NGS) sivil amaçlarla pazarlanmasının yalnızca Rusya ekonomisine katkı sağlamakla kalmayıp, aynı zamanda Rusya'nın nükleer reaktörlerin satıldığı veya diğer nükleer ürün ve hizmetlerinin tedarik edildiği yerler üzerindeki etkisini ve gücünü de arttırdığını savunuyor. Bu çalışma bilhassa, NGS ihracatının Türkiye'deki Rus dış politika dinamikleri üzerindeki etkisinin boyutunu incelemektedir. Bu bağlamda ilk olarak, Rusya'nın nükleer statüsü hakkında kısa bir tarihsel arka plan bilgisi ve Putin'in başkanlığı sırasında nükleer enerjinin dış politika aracı olarak kullanılması ele alınmaktadır. Daha sonrasında, Rusya'nın Türkiye'ye yönelik nükleer enerji politikaları ve bu politikaların Türkiye'deki Rus dış politika dinamikleri üzerindeki etkileri açıklanmaktadır. Bu araştırma sonunda Türkiye'nin, Akkuyu NGS projesinin tamamlanması ile beraber, Rusya ile olan dış politika dinamiklerinde Moskova'nın tahakkümü altına gireceği ortaya çıkmıştır. Bu egemenliğin bir sonucu olarak, Türkiye'nin dış politika seçeneklerinde egemenliği azalacak ve ülke Rusya'yı memnun etmeyecek adımlar attığında Moskova'dan gelecek baskıyı üzerinde hissedecektir. Rusça, İngilizce ve Türkçe basılmış olan kitaplar, makaleler ve gazetelerin yanı sıra ilgili resmî internet sitelerinden de yararlanılan bu çalışmada kullanılan temel yöntem nicel analizdir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the dynamics of Russian foreign policy between 2000-2019 by specifically focusing on the civilian aspect of nuclear energy and how it shapes Russia's relations with Turkey. It aims to clarify the role and the importance of nuclear energy as a foreign policy tool, specifically in the case of Turkey. To this end, Russian nuclear energy policy is scrutinized in detail. This thesis argues that the marketing and trading of nuclear power plants (NPPs) for civilian purposes not only provides surpluses for Russian economy but also increases the influence and power of Russia over those places where nuclear reactors are sold or other nuclear goods and services are supplied. Specifically, it examines the extent of the influence of the exportation of NPPs on the Russian foreign policy dynamics in Turkey. In this context, first a brief historical background information on Russian nuclear power status as well as the utilization of nuclear energy as a foreign policy tool during Putin's presidency is given. This is followed by the Russia's nuclear energy policies towards Turkey and the effects of this policy on the Russian foreign policy dynamics in Turkey. The study concludes that the Akkuyu NPP project will result in Moscow's domination in the foreign policy dynamics between Turkey and Russia. As a result of such dominance Turkey will become much less sovereign in its foreign policy options and will feel the pressure coming from Moscow about the possible consequences of its actions which will not please Russia. The primary methodological tool of the work was qualitative analysis utilizing primary and secondary sources in Russian, English and Turkish on the topic, including academic books, articles, newspapers, magazines and relevant official websites.