Franchising sistemi ve franchise alanların memnuniyeti: K- 12 eğitim sektöründe bir araştırma
Franchising system and satisfaction of franchise areas: A research in K-12 education sector
- Tez No: 589183
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKKI ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırma günümüzde en önemli sektörlerden biri olan eğitim sektöründe franchise sistemini ifade etmek ve K-12 eğitim sektöründe franchise alanların memnuniyetini tespit etmek amacıyla hazırlanmıştır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden anket yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen 15 sorudan oluşan anket formu kullanılmıştır. Toplanan veriler SPSS programında analiz edilerek bulgular ortaya koyulmuştur. Araştırmanın kavramsal bölümünde franchise sistemi, tarihçesi, Türkiye'de ve Dünyada gelişimi, avantajları ve dezavantajları, türleri ifade edilmiştir. Araştırmada elde edilen bulgular doğrultusunda çalışma sonuçlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research has been prepared in order to express the franchise system in education sector which is one of the most important sectors and to determine the satisfaction of franchisees in K-12 education sector. In this research, one of the quantitative research methods was used. In the study, a questionnaire consisting of 15 questions developed by the researcher was used as a data collection tool. The collected data were analyzed in SPSS program and the findings were revealed. franchise system in the conceptual part of the research, history and development in Turkey and the world, advantages and disadvantages, types stated. The study was concluded in line with the findings.